HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Nekros a jiné noční můryRECENZE

Recenze sbírky povídek Briana Lumleye

Britský spisovatel Brian Lumley je českým čtenářům známý především svou vampýrskou sérií Nekroskop. Kromě toho je však také skvělý povídkář, což dokazuje sbírka dvanácti příběhů s názvem Nekros a jiné noční můry.

V úvodu knihy, která obsahuje povídky zahrnující skoro dvaadvacet let Lumleyovi spisovatelské kariéry, se autor zamýšlí nad úlohou bezúčelného násilí v určité části hororu, tzv. splatterpunku.

První povídkou je Plodnice, která v roce 1989 získala ocenění British Fantasy Award. Příběh popisuje hrůzy, které dokáže napáchat jedna houba. A i když se v něm nevyskytuje žádná krev, je poměrně děsivý.

Zadní řada je vyprávěním muže, jenž si zašel do biografu shlédnout svůj oblíbený film. Kulturní zážitek mu však zkazí zamilovaná dvojice, která by se samou láskou doslova snědla.

V povídce nazvané Druhé přání autor oživuje Lovecraftův mýtus hrůzy a tajemna Cthullu. Ústředním tématem povídky je ignorované varování a z toho plynoucí nezbytná odplata.

Umouněnec je příběhem chlapce, který neměl během svého krátkého života moc štěstí. Ze žárlivosti zabije kamarádovo děvče, za což vzápětí musí zaplatit – vlastním životem.

Hadlokářův syn pojednává o paralelním vesmíru. Seržant Scott pomáhá ztracenému chlapci najít jeho tatínka. Nakonec se však sám ztrácí – v úplně jiném světě.

O tom, že není rozumné dělat si legraci z mentálně postižených lidí, se přesvědčí dva kamarádi z povídky Viadukt. Jednoho z nich to dokonce stojí vlastní život.

Na dovolené v Itálii můžete potkat spoustu zvláštních lidí. A pokud je to atraktivní žena, která vás hned na první pohled upoutá, dejte si pozor. Mohl by to být Nekros.

Pro další dílko stvořil autor naprosto nové strašidlo. Šeptač je ohyzdný, přihrblý mužíček se snědým obličejem. Nosí černý svrchník a měkký klobouk, nesnesitelně páchne a člověku dokáže natropit spoustu nepříjemností.

Následující povídka Slunce, moře a tichý křik se odehrává ve Středomoří. Brian Lumley má slabost pro Řecké ostrovy. Avšak rozhodně ne pro ostrov, na kterém se odehrává tento příběh. Ostrov je totiž plný nebezpečných parazitů.

Na severu Londýna, v části nazvané Crounch End, stojí zvláštní úzké domy a občas se tam v noci pohybují pouliční lampy. On totiž ne každý kandelábr musí být nutně kandelábrem. Někdy jsou to Tencí lidé. Tito podivní lidé nemají rádi auta. Dokáží je složit do úhledně slisované krychle. A umí to udělat nejen s autem, ale i s člověkem.

Kyperská lastura a Hlubokomořská ulita jsou povídky napsané formou dopisu. V mořských hlubinách žije ještě spoustu tajemných, nám neznámých tvorů. O tom se na vlastní kůži přesvědčili i dva pánové z těchto příběhů.

A tajemné bytosti mohu žít i v ledových arktických pustinách, jako například ta ze závěrečné povídky Ten, jenž kráčí větrem. V roce 1976 byla tato povídka nominována na cenu World Fantasy Award.

Tajemné, děsivé, skvěle napsané – toť „ďáblův tucet“ z pera autora na horory více než povolaného. Jak stojí na zadní obálce knihy: „Sbírka děsivých příběhů, která udrží i ty nejodvážnější čtenáře v noci bdělé.“

90%Brian Lumley: Nekros a jiné noční můry, vydalo nakladatelství Polaris, 1999 (Překlad: Petr Caha, Eva Konečná, Marek Hrnčíř, Tomáš Petružela, Ladislava Vojtková, František Bouška)

Vašek Brachtl
10.3.2004, 01:24
celkem 3 komentáře     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Hněv duší
Hra na schovávačku
Kruh 2
Exorcista - počiatok
Nenávisť
Oko 2
Zombie a dům 1000 mrtvol
Peter Straub: Ghost Story
Úsvit mrtvých
Oko

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena