HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Evil DeadRECENZE

Nízkorozpočtový klenot filmové hrůzy

Největší hororová klasika všech dob. Jednoznačně ten nejlepší a nejhrůznější horor, co kdy svět spatřil. Tolik hrůzy a děsu u žádného jiného hororu nenaleznete. Efekty jsou, pravda, poněkud fádní, ovšem vezmeme-li v potaz, kolik že tento klenot stál, můžeme jenom zírat s otevřenou pusou.

Bruce Campbell, jako hlavní hrdina Ash, si zde zahrál svoji životní roli a režisér Sam Raimi se stal bohem v hororovém světě. I když je dnes tento režisér již trošku jinde, ze stínu „Zlé smrti“ už nevyjde. Jednoduchá stavba příběhu se dá shrnout několika slovy. Ash jede spolu se svými přáteli na prázdniny do jedné opuštěné chaty v hlubokých lesích, kde v tajemném a strašidelném sklepě objeví starý magnetofon a když spustí pásku, přivolá se Duch lesa a jatka mohou začít. Ashovi přátelé se začínají jeden po druhém měnit v krvelačné démony. Samotné zlo (to hlavní) celý film neuvidíte. To se objeví až ve druhém pokračování, ale řekl bych, že ho měli tvůrci nechat jen v našich představách, protože představuje určité zklamání. Hororové orgie vás nenechají ani na vteřinu vydechnout. Klidnější scény následují momenty ještě brutálnější, než před tím. Celým vyvrcholením je konec, který je opravdu hrůzostrašný a humusácký. Celý film končí začátkem nového dne. Ash vyjde vítězně ze dveří, ale sotva se rozhlédne po lese, už po něm zase něco jde...

Konec je neuzavřený, proto bylo jasné, že se natočí i dvojka. Volné pokračování, které je také tak trochu remakem jedničky, natočil opět Sam Raimi tentokrát s větším rozpočtem. Navázat na kvalitu prvního filmu se mu však nepodařilo. Dvojka je sice velice dobrá, ale už nemá tu správnou atmosféru. Na druhou stranu Raimi do snímku zakomponoval také pořádnou dávku humoru, která díky vynikajícímu výkonu Bruce Campbella celý snímek osvěžuje. Došlo i na trojku, která dostala název Army Of Darkness. Ta už nemá s původním filmem mnoho společného. Opět ale plynule navazuje na předešlý díl. Ash se na konci dvojky vrátí do středověku a celý třetí díl se odehrává právě v tomto temném období lidstva. Je jasné, že ani tady nebude mít od oživlých mrtvol pokoj. Trojka používá ještě daleko větší dávku humoru a je dokonalá i po vizuální stránce. Snímek je to stále velice kvalitní, nicméně kvalit prvního dílu stejně jako dvojka nedosahuje.

Jedinou vadou na kráse je fakt, že tento skvost u nás nikdy nevyšel, což je opravdu nepředstavitelná škoda. Pokračování se u nás objevila a dají se lehce sehnat, ale ten hlavní hororový koncert stále v našich VHS, či DVD sbírkách chybí. Kdy už se konečně dočkáme?

100%The Evil Dead, USA 1982, 85 min., režie a scénář: Sam Raimi, hrají: Bruce Campbell (Ash), Ellen Sandweissová (Cheryl), Hal Delrich (Scott), Betsy Bakerová (Linda) a Sarah Yorková (Shelly)

Venca Votruba
10.3.2004, 13:59
celkem 6 komentářů     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Hněv duší
Hra na schovávačku
Kruh 2
Exorcista - počiatok
Nenávisť
Oko 2
Zombie a dům 1000 mrtvol
Peter Straub: Ghost Story
Úsvit mrtvých
Oko

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena