HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Hlas KrveRECENZE

Průvodce knihou plnou hororových povídek

Kniha Hlas krve s podtitulem ‚Nejlepší britské a americké horrory‘ je sbírkou povídek nejrůznějších autorů. Sestavil ji Ivan Adamovič a zařadil sem téměř tři desítky krátkých povídek.

Kniha je rozdělena na tři oddíly. První – Praotci hrůzy – je věnován autorům, kteří se zasloužili o položení základů hororu. Kromě H. P. Lovecrafta, kterého jistě není nutno představovat, je zde jméno autora, kterého by se dalo očekávat spíše jako autora literatury jiného žánru – Charlese Dickense. Jeho duchařská povídka je však velmi vydařená. Druhý oddíl knihy je nazván Otcové strachu a přináší tvorbu autorů, kteří se zasloužili (kromě jiných) o to, aby se horor dostal do podvědomí široké veřejnosti. A konečně poslední oddíl knihy – Synové děsu – je věnován tvorbě současných autorů, jako např. Brian Lumley nebo Ramsey Campbell.

První a poslední povídka pochází z per skutečných mistrů hororu – Stephena Kinga a Clive Barkera.


Stephen King: Trápení s dětičkami
Slečna Sidleyová je postarší učitelka, která si díky svým metodám dokáže při vyučování udržet pořádek. Až do jednoho dne, kdy otočená zády ke třídě a píšíc na tabuli, zahlédla v odrazu svých brýlí něco divného.

Charles Dickens: Hlídač
Hlídač na opuštěném místě železnice jednou uslyšel a spatřil u blízkého tunelu ducha, který na něj varovně volal. Pár hodin na to se v tunelu stalo velké železniční neštěstí. Duch se však hlídači nezjevil jenom jednou...

William Hope Hodgson: Hlas ve tmě
Dva námořníci uslyší při své plavbě nedaleko opuštěného ostrova v noci záhadný hlas, který je prosí o jídlo. Co je však překvapí nejvíc je fakt, že se ten lidský hlas připluvší k nim na člunu, bojí světla. Brzy se však dozvědí proč.

E. L. White: Lakandů
Jistý Singleton společně s dalšími hledá v pralese kmen tzv. pygmeje. Jednoho podvečera k nim zavítá z džungle Angličan, který je poprosí o pomoc, když jejich velitel Ralph Stone trpí zvláštní nemocí. Jakmile Singleton zaslechne Stoneovo jméno, pomoc přislíbí, protože Stonea kdysi znal. Netuší však, že Stone trpí něčím horším než obyčejnou chřipkou.

Howard Philips Lovecraft: Krysy ve zdech
Dílo otce horroru ukazuje, že stará bydliště opředená hrůznými pověstmi, mohou skrývat mnohá tajemství a že pověsti mohou mít pravdivé jádro.

Robert E. Howard: Holubi z pekel
Dva kamarádi – Griswell a Branner – se při své cestě rozhodnou přespat ve starém opuštěném domě. Griswell se v noci probudí a uslyší zvláštní hvízdání a uvidí ve tmě svého kamaráda, jak jde po schodech nahoru. Po šíleném výkřiku Branner schází po schodech zpátky dolů. V ruce drží sekyru a má rozťatou lebku…

Henry Kuttner: Hřbitovní krysy
Hrobník Mason nemá rád krysy, kterých je však na „jeho“ hřbitově požehnaně. Vadí mu obzvláště proto, že jej už několikrát předběhly, když se snažil okrást mrtvé. Jednou, když chce opět okrást čerstvě pohřbeného člověka, uvidí, jak krysy odtahují mrtvolu pryč. Dopálí se a začne unikající krysy, které táhnou mrtvolu, pronásledovat.

Henry Kuttner: Byl to démon
V rodině Jany Larkinové se v červenci roku 1920 objeví nový strýček. Nikdo z dospělých na něm nevidí nic špatného, ale děti vědí své.

Robert Bloch: S úctou váš Jack Rozparovač
Sir Guy Hollis je doslova zapálený touhou najít masového vraha – Jacka Rozparovače. Má totiž teorii, podle které Jack Rozparovač používá své oběti k tomu, aby byl věčně mladý. A právě teď, v Chicagu, 75 let po řádění Jacka Rozparovače v Lodnýně, je mu na stopě.

Shirley Jacksonová: Loterie
Že v loterii nemusíte vyhrát jen peníze, o tom vás přesvědčí tato povídka.

Alfred Elton van Vogt: Netvor z hlubin
16 mužů loví kousek od opuštěného ostrova žraloky. Jednoho rána se však objeví záhadný cizinec, na kterém některým z mužů hned od začátku „něco nesedí“.

Edna Mayne Hullová: Šesté přání
William Kennijah byl odsouzen za vraždu k smrti oběšením. Náhodou však přivolá záhadné stvoření DrDr, které mu neochotně splní šest přání.

Theodore Sturgeon: Žárlivý duch
Hlavní hrdina, Gus, se za velmi podivných okolností setká s Iolou Harvesterovou. Druhé setkání už je osudové a zamiluje se do ní. Iolu však „miluje“ i jeden velice žárlivý duch, který Gusovi způsobuje samé nepříjemnosti.

Ray Bradbury: Mrtvý muž
O povídce napsal sám autor toto: „Když jsem začal psát Mrtvého muže, neměl jsem představu, jak dopadne. Měl jsem před sebou podivnou ztracenou bytost a musel jsem pro ni nalézt nějaký příhodný závěr. Od té chvíle se příběh psal sám. Jen jsem vzal svého smutného gentlemana na výlet městem a čekal jsem, co se stane.“

Richard Matheson: Noemovy děti
S policií jsou jen problémy. To zjistil i obchodník Ketchum, když jej v městečku Zachry zastaví policajti za rychlou jízdu.

Ramsey Campbell: Tváře v borových dunách
Rodiče Michaela se neustále stěhují, jako kdyby je k tomu něco nutilo. Dalším místem na jejich cestách se stane tábor Borové duny. V nedalekém městě si Michael najde práci i lásku. Hodně jej však tíží časté noční vycházky jeho rodičů, kterým se snaží přijít na kloub.

Joe R. Landsale: Rybí noc
Mohou existovat i nějací jiní duchové, než duchové lidí? Odpověď je skryta v této kratičké povídce.

Brian Lumley: Cesta domů
George Benson zabloudí při své cestě pár mil od domova, přičemž projede kolem domu s názvem High house. Okamžitě si vzpomene, že při své zastávce v nedaleké kavárně, mluvil právě o High houseu muž, který jej údajně marně hledal patnáct let, přičemž při jeho hledání už mnohokrát projel celé okolí. George se pro muže vrátil a slíbil mu, že jej k High houseu doveze. Jestli se mu to podaří, se dočtete v povídce.

Brian A. Hopkins: Kde jsi, rytíři?
Jeremyho nevlastní otec Deke přijde o práci a začne pít. S pitím nepřestane ani když získá další zaměstnání. Jeremy má strach o svou matku, kterou Deke bije. Jednoho dne, kdy Deke zase řádí, to už Jeremy nevydrží a přivolá matce pomoc z komiksu.

Carol T. Noble: Nákupy
Psychologický horor s nejasným koncem ukazuje, jak také může vypadat nakupování.

Thomas Ligotti: Dovádění
Dr. David Munck dostal zaměstnání, po kterém toužil – psycholog ve věznici, který léčí zvrhlé vězně. Brzy však zjistí, že to nebyla nejlepší volba.

Darrell Schweitzer: Muž, který byl ošklivý na panenky s dýňovou hlavou
Panenky s dýňovou hlavou se staly doslova šlágrem a každý je má rád. Každý, až na jednoho člověka – prodavače Nortona – který se jim chce pomstít za nepříjemnosti, které mu způsobily. Jestli se mu pomsta povede, se čtenář doví z několikastránkové povídky.

Robert McCammon: Noční stíny
V motelu na Floridě došlo k zajímavé události: Celý motel byl plný děr, jako kdyby se tam válčilo, uvnitř se našlo několik mrtvých těl, ale nikdo z okolí neslyšel střelbu, až zvuk exploze automobilu přilákal pozornost. O pár dnů později se v motorestu u Velkého Boba objeví vychrtlý a záhadný cizinec Price, veterán z války ve Vietnamu, který se zastavil jen občerstvit. Venku je noc, zuří bouře a hrozí tornáda a proto šerif Dennis Wells nechce nechat Priceho odjet. Brzy však zjistí, že to byla velká chyba. King údajně tuto povídku zařadil mezi svých deset nejoblíbenějších hrůzostrašných povídek.

Clive Barker: Zapovězené
Helena Buchananová při práci na své diplomové práci o graffiti zavítá do čtvrti Spector Street. Zde se seznámí s Annou Marií, která jí prozradí, že graffiti jsou i ve starých opuštěných bytech. Helena se do jednoho z nich vydá a uvidí nejkrásnější graffiti svého života. Anna Marie jí poví o záhadné vraždě ve Spector Street, kdy bylo údajně neznámý vrah rozsekal na cucky tělo staršího muže. Helena se díky své zvědavosti a také díky sázce do Spector Street ještě několikrát vrátí aby zjistila pravdu. Povídka posloužila jako předloha pro film Candyman.Ivan: Adamovič: Hlas Krve, vydalo nakladatelství Najáda v edici Manta, 1996 (Překlad: Adamovič, Emmerová, Kantůrek, Korbař, Neff, Tilsch, Pelech, Tschorn, Kosatíková, Syříšťová a další)

Roman Maňák
24.3.2004, 20:51
celkem 1 komentář     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Hněv duší
Hra na schovávačku
Kruh 2
Exorcista - počiatok
Nenávisť
Oko 2
Zombie a dům 1000 mrtvol
Peter Straub: Ghost Story
Úsvit mrtvých
Oko

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena