HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Dracula, vlkodlak, děti s kosou a jiné příšeryTV TIP

Průvodce hororovými televizními tipy na příštích 14 dní.

Diváci českých a slovenských televizí nemají ve srovnání například s takovými "sci-fisty" příliš mnoho šancí shlédnout svůj oblíbený žánr, a takřka nulovou možnost shlédnout svůj oblíbený žánr v kvalitním provedení. Na počátku května si ovšem tentokrát mohou přijít na své. Alespoň ti středně nároční.

Napětí v Čechách

Kvalitní zábavu kombinovanou s příjemným mrazením přináší seriál Karla Smyczka podle námětů Miroslava Švandrlíka Draculův švagr, který běží od dubna na ČT 1 každý čtvrtek. Cyklus povídek byl sice natočen již před sedmi lety pro Novu, ale tehdy jej uváděli ve velmi pozdním čase, takže proto možná trochu zapadl, ačkoliv je podle mého velice zdařilý. Pokud jste se tedy dosud nestali jeho fanoušky, nenechte si rozhodně ujít díl nazvaný Poslední zločin Markýze de Sade s Petrem Nárožným a Gabrielou Wilhelmovou, ve kterém se kromě jiného dozvíte, co podivného se odehrává za tmavou fasádou pohřebního ústavu. A určitě nezapomeňte ani na díl nazvaný Guláš s výborným Arnoštem Goldflamem v hlavní roli turisty, který zabloudí do příjemné horské hospůdky.

TV Nova již nějaký čas uvádí hororové snímky pravidelně každou neděli pozdě v noci. Ve většině případů se jedná o filmy, které si rozhodně nekladly žádné umělecké ambice a ani tentokrát se nedočkáme výjimky. 2. května můžeme vidět duchařský horor Pronásledovaní (Haunted) z roku 1991, děsivý příběh, který je založen na údajně pravdivých událostech a odehrává se v osmdesátých letech ve velkém viktoriánském domě, kam se nastěhuje rodina Smurlových. Záhy ovšem zjistí, že dům je zamořen zlými silami, které se snaží rodinu zničit.

Následující nedělní večery jsou věnovány věčnému kukuřičnému poli Stephena Kinga v pátém a šestém pokračování Dětí kukuřice, nebo pokud chcete, Kukuřičných dětí. Zápletka je vždycky podobná, rozuzlení téměř totožné, nádavkem vám filmaři přidají porci tisíckrát viděných motivů a obehraných "lekaček". V pátém díle se do spárů dětí dostane hned celá trojice vysokoškoláků, v šestém díle se pak po rodném Gatlinu zasteskne jedné dívce, kterou kdysi matka zachránila před hrozným osudem a poslala ji pryč. Jen pro příznivce nenáročné zábavy a slabých a nejslabších odvarů.

Netradičně v úterý 4. května běží na Nově film italského klasika hororu Daria Argenta Trojice smrti (Inferno). Snímek je sice již staršího data výroby (1980), ale nabízí lehce nadprůměrnou hororovou zábavu, u které se patrně nudit nebudete. Tajemný příběh, v němž na počátku objeví studentky Sara a Rose alchymistickou knihu architekta Verelliho, podle níž postavil někde ve světě tři budovy jako útočiště Třech matek – nositelek zla. Když mladé ženy začnou pátrat po tajemství, Saru někdo zabije a Rose zmizí. V jejich pátraní pokračuje Rosein bratr Mark. Jak se ukáže, on jediný je schopný zastavit zlo, které chce ovládnout svět. Argentovy filmy jsou v mnohém specifické, a na hony vzdálené klišovitým béčkům a ani tento není výjimkou.

Napětí na Slovensku

Na české Nově jsou hororům věnované většinou neděle, na slovenské stanici Joj to jsou zase pátky. 7. května je na programu Americký vlkodlak v Paříži (An American Werewolf In Paris), koprodukční snímek z roku 1997 o tom, že zamilovat se do dívky-vlkodlaka přináší jen zbytečné trable. Snímek volně navazuje na Amerického vlkodlaka v Londýně, uvedeného rovněž na našich obrazovkách, a o jeho kvalitách bych si iluze nedělal.

A pokud již nemáte volných pokračování dost, bude se vám možná líbit i Vymítač ďábla III (The Exorcist III) uváděný na Jojce 14. května. Autor scénáře dnes již kultovního prvního dílu W. P. Blatty se tentokrát ujal i režie, ale výsledek je slušně řečeno rozpačitý.

O to chutnější lahůdky nabízí v prvních dvou týdnech Markíza. 8. května uvádí zajímavý kanadský sci-fi horor Kostka (Cube), jehož ohlas byl v době svého vzniku (1997) srovnatelný prý i se Záhadou Blair Witch a i tento film se dočkal svého pokračování. Příběhu sedmi lidí, kteří se, aniž by tušili proč, probudí v bludišti plném smrtících pastí sestaveném z kostek, rozhodně nechybí napětí, které každým okamžikem stoupá a proto by jste neměli u televizní obrazovky chybět ani vy.

Platí to i pro následující pátek, kdy stejná stanice vysílá Přízraky (The Frighteners), jejíchž tvůrcem není nikdo jiný, než nyní už slavný a všeobecně známý Peter Jackson (trilogie Pána prstenů), se svou manželkou Frances Walshovou. V městečku Fairwater došlo během několika let k podezřele častým zástavám srdce. Není proto divu, že se o případ zajímá i místní vymítač duchů Frank Bannister (Michael J. Fox). Ten skutečně dokáže mluvit s duchy a záhy také zjistí, kdo má záhadná úmrtí na svědomí. O snímku se už sice nedá říct, že by dokázal šokovat tak jako dřívější Jacksonovy ještě poloamatérské práce (Vesmírní kanibalové, Živí mrtví), ale fanoušky hororově komediálního žánru jistě potěší.

Petr Dušek
2.5.2004, 22:41
celkem 2 komentáře     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Nová noční můra
Úsvit mrtvých
Freddy a Jason bez Ashe?
Nemŕtvi
Lovec démonů
Hans Rudei Giger
William Peter Blatty: Exorcista
Max Unterwasser: Michaela
Freddy versus Jason
Dracula, vlkodlak, děti s kosou a jiné příšery

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena