HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Lovec démonůRECENZE

Hitchcock byl náš učitel.

Když jsem poprvé držel v rukou DVD filmu Lovec démonů a pročítal informace na jeho zadní straně, říkal jsem si, že to zase bude nějaká směšná duchařinka. Po jeho shlédnutí jsem se přesvědčil, že tomu tak není.

Temná atmosféra pronásledovala film už od úvodních titulků. Mám zkrátka rád hororový mainstream, v němž hraje hlavní roli převážně atmosféra doplněná kvalitní vizualizací a neméně důležitou hudbou. Tento film má opravdu vše z toho. Trochu bych autorům vytkl kopírování ze starších hororových klasik. Hlavně z Hitchcockových filmů.

Děj se odehrává v malém městečku v Texasu, kde jsou chlapi opravdu tvrdí, ale není dobré jim tvrdost vnucovat a už vůbec ne desetiletým chlapcům. Postupně se seznamujeme s neúplnou rodinou, kterou tvoří otec (Bill Paxton) a jeho dva synové – Fenton (Matt O`Leary) a Adam (Jeremy Sumpter). Všichni společně žijí spokojený život, avšak jen do té noci, kdy otec probudí chlapce a oznámí jim, že měl vidění.

Zjevil se mu anděl a řekl mu, že jsou vyvolení, aby zabíjeli démony, kteří mají být ďáblovou rukou ke zničení světa a oni zase rukou boží, která démony bude ničit. Seslal mu proto tři nástroje na jejich ničení. Fenton, starší z obou chlapců tátovi nevěří, (já bych svému tátovi taky nevěřil) ale mladší Adam ano. Druhý den ráno to vypadá, jako by se v noci nic nestalo. Vše je zdánlivě v pořádku až do chvíle, když otec začne domů nosit nástroje proti démonům a nakonec i seznam sedmi lidí (démonů).

Divák stále netuší, jestli se otec zbláznil nebo mu má věřit. Jednoho dne ale nepřijede domů z práce v obvyklou hodinu. V noci pak Fentona probudí hluk. Z okna uvidí tátu se svázanou ženou na zádech. Otec chlapcům vysvětlí, že je to démon, a aby je přesvědčil, sáhne na svázanou ženu a má vize, které vidí pouze Adam. Fenton je na tom stejně jako divák - říká, že nic nevidí. Otec poté vezme do ruky sekeru a...(doporučuji se dívat). To vše se děje pod Božím dohledem. Tak si to alespoň myslí otec i Adam. Fenton má ovšem za to, že se otec zbláznil a stal se z něj vrah. Z milovaného otce se stane vůči Fentonovi despota, jenž chce přivést svého syna k víře. Ten na otcovu hru přistoupí. Příběh se zaplétá a rozuzlení je opravdu zajímavé.

Film Lovec démonů ze svého žánru vyzískal, co se dalo. Řekl bych ale, že se vyznačuje jakousi tvůrčí nesamostatností. Spousta symbolů, které dělají horor hororem v kvalitní kombinaci, ale nic nového. Symbolika trojice. Lovci měli být tři, nástroje pro destrukci démonů byly tři. Nebo třeba různé záběry, jak vystřižené z Hitchcockových filmů. To si myslím, že je malinká chybička. Celková atmosféra je ale velice strhující. Autor námětu tvrdí, že v dětství četl Kingovy knihy – podle mého to ale zřejmě bylo už hodně dávno.

Film se vyznačuje výbornou goticky temnou amosférou. Malé ponuré městečko, dětská nevinnost, jejíž ztvárnění ukázalo, že oba chlapci umí své herecké řemeslo opravdu dokonale. Dokonce i Bill Paxtom byl ve své roli perfektní. Svojí zadumaností mi připomínal Normana Batese. Tou zadumaností i tajemstvím, jež ho předávalo. Divák ví, že otec vraždí lidi, ale jistota o správnosti jeho konání je zastřena do tajuplného hávu. A v neposlední řadě sekyra – Otis. Opět symbol jako v mnoha filmech, ale zde má vlastní identitu. Rozhodně bych ji navrhl na Oskara za vedlejší roli. Dvoubřitvá sekyra s opravdu dlouhým toporem. Sekyra jak má být...

Film se mi líbil. Bez pochyby bych ho doporučil všem křesťanům a lidem s vírou v Boha. Ať si rozmyslí, jestli konají pod ochranou Ruky boží tu správnou věc. Je zde opravdu o čem přemýšlet.

80%

Lovec démonů (Frailty), režie: Bill Paxton, scénář: Brent Hanley, hrají: Bill Paxton (otec Meiks), Matthew McConaughey (Adam Meiks), Powers Boothe (agent Wesley Doyle), Matthew O’Leary (malý Fenton), Jeremy Sumpter (malý Adam), Luke Askew (šerif Smalls), Levi Kreis (Fenton Meiks), Derk Cheetwood (agent Griffin Hull) aj., 100 minut. USA 2001.

Chose
1.6.2004, 23:55
celkem 4 komentáře     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Nová noční můra
Úsvit mrtvých
Freddy a Jason bez Ashe?
Nemŕtvi
Lovec démonů
Hans Rudei Giger
William Peter Blatty: Exorcista
Max Unterwasser: Michaela
Freddy versus Jason
Dracula, vlkodlak, děti s kosou a jiné příšery

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 3 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena