HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Nová noční můraRECENZE

Nejhorší díl z celé série.

Můj první dojem byl značně skeptický. Prostě jsem poslední díl Kruegerova putování považoval za nejhorší z celé série. Při posledním shlédnutí snímku se sice můj názor nějak moc nezměnil, ale můj pohled je již trošku jiný. Dá se říct, že už jsem pochopil, oč otcovi série Wesu Cravenovi šlo. Prostě chtěl sérii oživit a svým způsobem ukončit. Nebo to snad chtěl celé rozjet znovu, ale malý úspěch „Nové noční můry“ ho od toho odradil? Možné je i to.

Celkově se film celé sérii dost vymyká. Zajímavý je v tom, že herci hrají sami sebe. Hlavní postava Heather Langenkampová (ve filmu se jmenovala Nancy Thompsonová) má problémy se svým synem, který má noční můry a dostává záchvaty. Sama má noční můry, ve kterých jde o Freda Kruegera. Neustále jí někdo obtěžuje telefonáty. Myslí si, že to jsou jen psychické problémy, ale po smrti svého manžela zjistí, jak tuze se mýlí... Celý příběh se motá kolem ní a jejího syna. Freddyho si diváci bohužel moc neužili. O jeho legendárních průpovídkách nemůže být ani řeč a to je možná největší slabina celého filmu. Freddy se ukáže až na konci filmu, ale skončí dřív než začne. Konec se mi zdá celkově dost odfláknutý. Nechat Freddyho uhořet v kotli je dost předvídatelné.

Za zmínku stojí, že např. hlavní představitel Kruegera Robert Englund si ve filmu zahrál víc sám sebe než pána snů. Vlastní roli si přichystal i Wes Craven (jak jinak než sám sebe). Největší změnu postihla maska Freddyho, bohužel k horšímu. Stejně tak legendární rukavice s drápy. Dřív z něj prostě šel větší strach...

Film se občas vrací k momentům z předchozích dílů. Hlavně scéna v nemocnici, kdy Freddy tahá dívku po zdech i po stropě a pak jí zmasakruje, je až moc okatě podobná první vraždě z jedničky. Po celou dobu je cítit jistá křeč. Wes Craven se příliš násilně snažil přinést do filmu nové prvky, ale moc se mu to nepodařilo. Je to paranoidní, schizofrenní a na psychiku útočící film, ale na druhou stranu chvílemi nudný a bez výrazného nápadu.

40%New Nightmare, USA, 1994, režie a scénář: Wes Craven, hrají: Heather Langenkampová (Nancy Thompsonová), Robert Englund (Freddy Krueger), Miko Hughes (Dylan Porter), Wes Craven, John Saxon aj.

Venca Votruba
9.8.2004, 00:48
celkem 2 komentáře     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Hněv duší
Hra na schovávačku
Kruh 2
Exorcista - počiatok
Nenávisť
Oko 2
Zombie a dům 1000 mrtvol
Peter Straub: Ghost Story
Úsvit mrtvých
Oko

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena