HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
OkoRECENZE

Jeden z nejlepších hororů posledních let

Vedle Kruhu, Ju onu a Dark Water další výborný horor z dílny asijských mistrů, který si s americkou tvorbou očividně vytírá p...

Ať už chceme nebo ne, hororovému filmovému bojišti posledních let suveréně dominují Japonci. Aspoň co se kvality týče určitě. Zatímco jejich největší filmoví konkurenti - Američané stále sázejí na oblbovačky typu Texaského masakru či Pátků třináctého, z Japonska se na nás valí stále nová a nová dílka, při nichž ukápne kapka krve jedině v případě, když si některý z hrdinů odře koleno, a i přesto se jejich kvalita vůbec nedává srovnávat.

Nedá se nic dělat, ale pořádný duch vyděsí prostě daleko víc. Vždyť se záplavami krve se dnešní člověk setkává v podstatě denně. A přesně takové je i Oko.

Příběh v sobě neskrývá nic složitého. Hlavní hrdince, která je od narození slepá, transplantují doktoři novou rohovku. Problém je ale v tom, že její původní majitelka byla poněkud zvláštně nadaná a její nadání se operací přenese i na hlavní hrdinku. Nová rohovka jí umožňuje vidět něco, co ostatní nemůžou - duchy!

Atmosféra filmu je naprosto úžasná a zcela si vás podmaní už od chvíle, kdy se hlavní hrdinka poprvé podívá svým novým rozmazaným pohledem na svět. Moderní svět dnešního Japonska se prolíná s tradiční asijskou kulturou a dodává filmu speciální exotickou příchuť, jaké americké snímky nikdy nemohou dosáhnout. Děj filmu se pomalu rozuzluje a a na diváka se chrlí stále nové a nové hororové šílenství. Bohužel asi od tří čtvrtin filmu se děj zvrhává do podivného pátrání, které už slouží v podstatě jen k osvětlení všeho, proč se všechno vlastně děje tak, jak se to děje. V těchto chvílích film těží už převážně jen z atmosféry, kterou si do této doby stačil vybudovat. V tomto ohledu ztrácí například v porovníní s konkurenčním Kruhem, který v závěrečných chvílích graduje, zatímco Oko už jen dohrává.

I tak pro mě ale Oko v tomto souboji vyhrává na plné čáře. Na rozdíl od Kruhu vás totiž dokáže udržet nadoraz napnuté už od první chvíle a dusí vás tak ještě pěkně dlouho. Takže, vemte si dvoje náhradní spodky a užijte si něco, čemu já říkám opravdový horor.

90%Jian gui, Japonsko, 2002, režie: Oxide Pang Chun, Danny Pang, scénář: Jo Jo Yuet-chun Hui, Oxide Pang Chun, hrají: Angelica Lee (Mun), Lawrence Chou (Dr. Wah), Chutcha Rujinanon (Ling), Yut Lai So (Yingying) aj.

Daniel Max
2.11.2004, 14:48
celkem 24 komentářů     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Hněv duší
Hra na schovávačku
Kruh 2
Exorcista - počiatok
Nenávisť
Oko 2
Zombie a dům 1000 mrtvol
Peter Straub: Ghost Story
Úsvit mrtvých
Oko

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena