HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Peter Straub: Ghost StoryRECENZE

I bez Kinga to jde...

Se jménem tohoto autora se příznivec Stephena Kinga jistě nesetkává poprvé. Talisman a Černý dům – tedy romány, které tito hrůzotvůrci společnými silami sepsali – patří dle mého soudu k vrcholům jejich tvorby. Straub však svede zplodit kvalitní čtivo i bez Kingovy výpomoci, důkazem budiž Ghost Story, jeho patrně nejvýznamnější „sólový“ počin.

V rychlosti si osobu pana Strauba představme: narodil se roku 1943 v Millwaukee, stát Wisconsin. Řadu let prožil v Irsku, Anglii a Connecticutu. Jistý čas bydlel v severní části Londýna, která se nazývá Crouch End. Vzpomínáte? Pakliže jste četli Kingovu sbírku Pátá čtvrtina, jistě víte, která bije. Toto tajuplné místo neinspirovalo jen Steva ke stvoření stejnojmenné povídky, ale kupříkladu i Cliva Barkera či jistého Briana Lumleyho, jehož tříletý pobyt v onom prazvláštním prostředí dohnal ke spáchání příběhu Tencí lidé (viz. recenze Nekros a jiné noční můry).
Podle mých posledních informací žije Peter Straub se svojí manželkou Susan v New Yorku. Kromě již dvou výše zmíněných koprodukcí s Kingem patří k jeho nejznámějším dílům romány Koko, Země stínů, Plující drak a samozřejmě Ghost Story z roku 1969, na který se nyní podíváme trochu blíže.

Nejprve si nastiňme děj příběhu: Chowderova společnost je pětice dosluhujících staříků, kteří se pravidelně scházejí a vyprávějí si podivuhodné historky ze svého mládí. Když se náš příběh rozjíždí, je jeden z kmetů již po smrti. Brzy však začnou umírat další a zbývající pánové zjišťují, že jejich vyprávění jsou pro běh dalších událostí důležitější, než by si kdy dokázali představit. Navíc do městečka přijíždí mladá, pohledná žena, a to se teprve začnou „dít věci“! Jaké, to si již nechám pro sebe. Jen pro úplnost dodávám, že se vše odehrává v jakémsi Milburnu, stát New York, zapadákově pro děsuplný příběh jak stvořeném.

Již nejednou zmiňovaný Stephen King označil tuto knihu za nejlepší dílo novodobého hororu. Osobně bych si s mistrem dovolil nesouhlasit. Pravda, není to nejhorší, ale jistě bych dokázal vyjmenovat přinejmenším dobrý tucet lepších hororů (a asi nikoho nepřekvapí, že většina z nich by pocházela právě z pera pana S.K.). Neříkám, že je to špatná publikace, to zase ne. Ale má prostě své mouchy. Tak třeba: čtete, čtete, jste někde za stranou sto a ono furt nic. Něco zajímavého se začne dít až někdy kolem stopadesáté strany (jen podotýkám, že kniha má necelých 470 listů). Maličko mi činily potíže i neustálé skoky v čase. Dalším úskalím je překlad. Nezlobte se, ale věty a výrazy typu „Asi jste se chtěl pomstít tej malej svini, co?“ nebo „Jen pojďte, džentlmeni, a uvidíte, co vám vokážu.“ či „pěkná lejdy“ a „přijímací interview“ mě prostě tahají za oči. Ale všechno jsou to jen mé subjektivní dojmy, na které můžete a nemusíte brát ohled. A jestliže jsem vás od četby této knihy ještě neodradil, pak vězte, že i přes výše uvedená negativa to za přečtení stojí.

70%Peter Straub: Ghost Story, vydalo nakladatelství Beta, 1997, překlad Ivo Reitmayer.

Vašek Brachtl
10.1.2005, 19:04
celkem 2 komentáře     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Hněv duší
Hra na schovávačku
Kruh 2
Exorcista - počiatok
Nenávisť
Oko 2
Zombie a dům 1000 mrtvol
Peter Straub: Ghost Story
Úsvit mrtvých
Oko

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 3 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena