HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Zombie a dům 1000 mrtvolPROFIL

...aneb Když straší (někomu ve věži)

Je to skutečný milovník hororu. Kromě toho, že tvořil a tvoří ďábelskou muziku, je i režisérem děsivých filmů a když mu tu a tam zbude volná chvilka, vezme do ruky tužku a papír a nakreslí nějaký strašidelný komiks. Na pohled trošku výstřední podivín s vizáží nocležníka z pražského hlavního nádraží, jinak ale pracovitý chlapík, který ví, jak lidem nahnat hrůzu a zvratky do krku. Vážení přátelé, pan Rob Zombie!

Temnota a zahnívající bažiny vyvrhly Roberta Cummingse (tak zní jeho pravé jméno) 12. ledna roku tisícího devítistého šedesátého šestého. Stalo se tak v americkém městečku Haverhill, stát Massachusetts. Jelikož Cummingsovic vykutálená rodinka pracovala dlouhá léta v zábavním parku, pohyboval se malý Bobby celé své dětství v prostředí kolotočů, zámků hrůzy a všemožných kreatur. Ve svých patnácti letech tento bizarní svět opouští, aby šel na uměleckou školu studovat kresbu, kde však moc dlouho nepobude. Zaváže si tedy raneček buchet, naposled zamává rodné hroudě a vydává se na zkušenou do světa. Jeho konečnou zastávkou budiž to proklatě velikánské jablko zvané New York. Práce poslíčka mu přináší první nikláky, později působí jakožto grafik v hanbatých časopisech. Mimoto ho líbá múza, a tak se jeho drápky začínají zarývat i do tkáně jménem Hudba.

V roce 1985 zakládá kapelu White Zombie, přičemž tímto názvem se již pyšnil filmový horor ze třicátých let, v němž si zahrál proslulý Béla Lugosi. Se svojí smečkou vydává v rozmezí let 1987 až 1996 pět desek narvaných metalovým běsněním. V první polovině let devadesátých se formace stává poměrně populární, hrozí jí, že obdrží cenu Grammy, od MTV dostane ocenění za nejlepší videoklip a Rob si může nad postel pověsit dokonce i nějakou tu platinovou desku. Neshody mezi jednotlivými hudebníky však pošlou kapelu do pekel, a tak je pan Zombie bez kšeftu. Ne nadlouho, neboť vzápětí je na světle Božím Robova nová doprovodná kapela a hraje se vesele dál. Zombie vydává sólové desky, z nichž si dovolím zmínit tu s názvem „The Sinister Urge“ (2001), protože se na ní objevily takové metalové ikony, jako např. Kerry King (kytarista od řezníků Slayer), surovec Tommy Lee (bubeník Mötley Crüe a ex-manžel Pamely Anderson) a samotný kníže pekel Ozzy Osbourne. Více než tvorba hudební nás však zajímá Robovo působení v oblasti kinematografie, pojďme se proto podívat, co Rob Zombie a film.

Už v polovině devadesátých let se Zombie podílí na přípravě několika filmů. Pracuje na scénáři ke snímku „Vrána 2: Město andělů“ a pro animovaný film „Beavis and Butthead do America“ přispívá kreslenou sekvencí. Teprve však v roce 2003 přichází to pravé ořechové. Či lépe řečeno krvavé, neboť Robův režisérský debut „House of 1000 Corpses“ je pořádný nářez. A to doslova. Necelých devadesát minut trvající jatka se odehrávají roku 1977 v Texasu a o přehlídku bubáků a mrtvol tam místní nouzi nemají (vždyť sám tvůrce v názvu filmu uvádí, že je jich na tisíc). Dle slov zasvěcených vás po shlédnutí tohoto díla (či snad nadělení) chuť na prejt a podobné zabíjačkové dobrůtky asi na nějaký čas přejde. A pozor, démoni a duchové zemřelých si v kobkách již šeptají cosi o tom, že Zombie chystá druhé pokračování. Pravděpodobně se bude jmenovat „The Devil’s Reject“ a jeho světová premiéra je stanovena na 12. září. Náš Robbie prohlašuje, že to bude podívaná ještě více temnější a děsivější. Takže žaludky slabších nátur, třeste se! Pro zajímavost snad ještě dodávám, že se ve filmu setkáme i s Robovou ženuškou Sheri Kitty Moon.

Jak jsem již v úvodu naznačil, Rob Zombie se věnuje i vytváření hororových komiksů. Antologie jeho počinů se jmenuje „Rob Zombie’s Spookshow International“. Pochybuji však, že by byla u nás k dostání. A aby byl výčet jeho aktivit, kompletní vrátíme se ještě na pár okamžiků k hudbě, byť filmu se tak zcela nevzdálíme. Zombie totiž nahrál řadu soundtracků a je asi jasné, že ne zrovna ke snímkům typu Titanic. Nakonec posuďte sami: „Matrix Reloaded“, „Dracula 2000“, „Dare Devil“, „Vrána 2“, „X-Files“, „Soukromé neřesti“, samozřejmě „House of 1000 Corpses“ a určitě jsem ještě na řadu dalších zapomněl. Krom toho natáčí i videoklipy pro své kolegy z hudební branže, ostatně třeba Ozzy nebo Black Label Society by vám mohli vyprávět.

No tak ho vidíte, holomka jednoho. Tváří se sice, jako by baštil k snídani nemluvňata či mrtvoly, ale jinak je to neskutečně aktivní človíček, který muziku a horory miluje k zbláznění. „Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno,“ napsal kdysi Albert Einstein. Povídejte to Robovi Zombiemu…

oficiální web Roba Zombieho

Vašek Brachtl
19.1.2005, 13:40
celkem 3 komentáře     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Hněv duší
Hra na schovávačku
Kruh 2
Exorcista - počiatok
Nenávisť
Oko 2
Zombie a dům 1000 mrtvol
Peter Straub: Ghost Story
Úsvit mrtvých
Oko

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena