HOROR.revue - speciál československého webu Stephena Kinga
Clive BarkerPROFIL

Od dramatu k počítačové hře

Anglický autor, který se vedle své hlavní činnosti věnuje i filmové tvorbě, se stal během let uznávaným talentem. Profil tohoto spisovatele vám o něm prozradí možná i to, co o něm dosud nevíte.

Clive Barker se narodil roku 1952 v Liverpoolu, v Anglii. Již v ranném věku se začal zajímat o divadlo a na vysoké škole začal vystupovat v některých hrách. Vyznačoval se také svým skvělým vypravěčským talentem (např. o prázdninách na letním táboře děsil večer u táboráku svými povídkami ostatní kamarády).

Začal psát své vlastní divadelní hry a vznikl spolek Dog Copany, v němž se konaly premiéry jeho her. Hry měly velký úspěch (jmenujme např. Frankenstein in Love, Paradise Street či The History of the Devil) a hrály se v Liverpoolu, Londýně a v různých jiných částech Anglie – sály bývaly vyprodány. Po nějakém čase se však spolek Dog Company rozpadl a Barker se začal více věnovat filmovým scénářům a povídkám.

V roce 1981 byla vydána jeho první sbírka povídek Kniha krve (The Book of Blood). Nejprve neměla moc velký úspěch, ale když Barker vydal další dvě Knihy krve a román Věčné zatracení (The Damnation Game), sklidil náhle velký úspěch u čtenářů i kritiky.

I sám Stephen King se k tomuto velkému talentu vyjádřil slovy: „Viděl jsem budoucnost hororu, jmenuje se Clive Barker.“ Tuto památnou větu můžete najít na obalu První, Druhé a Třetí Knihy krve, které u nás během let vyšly.

Barker pracoval rovněž na filmových scénářích a sám se i postavil za kameru. Mezi jeho první filmy patří například horor Underworld a Rawhead Rex. Do podvědomí diváků se však dostal až snímkem Hellraiser, který natočil podle své vlastní knihy The Hellbound Heart. Jak kniha, tak film pojednávají o hlavolamu The Lament Configuration, který má tvar kostky. Pokud člověk rozluští hlavolam, otevře se mu brána do podivného fantasy světa. Tuto bránu však hlídají sadomasochističtí cenobité, z nichž je asi nejznámější Pinhead (Špendlíková hlava).

Společnost New World, která snímek Hellraiser finančně podpořila, jej označila za nízkorozpočtový. Hellraiser se natáčel v Londýně a zanedlouho se stal velkým hitem.A proč tak nízkorozpočtový nezávislý snímek dosáhl takového úspěchu? Byla to perfektní práce maskérů s Bobem Keenem v čele, kteří velice dobře zapracovali na tváři Douga Bradleyho (představitele Pinheada) a samozřejmě i skvěle odvedená práce na vlastním scénáři Cliva Barkera.

Po roce se v kinech objevil druhý díl Hellraisera, na kterém Barker pracoval jako výkonný producent. V roce 1992 přichází třetí díl s podtitulem Peklo na zemi, ve kterém filmaři představují nové vylepšené cenobity.

Roku 1988 vyšla jeho temná fantasy Noční rasa (Cabal: Nightbreed), kterou stejně jako Hellraisera Barker převedl na filmová plátna. Film byl však doslova zneuctěn tím, že byl do kin uveden jako typická „vyvražďovačka“, kterých bylo koncem 80. let natáčeno ohromné množství.

Ještě před natočením Hellraisera III, se Barker podílel opět jako výkonný producent na adaptaci své vlastní povídky s názvem The Forbidden. Tehdy ji režíroval Bernard Rose a do kin byla uvedena pod názvem Candyman. Film je opravdu skvělý a zachoval si tu krásnou temnou a mrazivou atmosféru, kterou můžete najít i v původní povídce.

Pán kouzel (Lord of Illusions) vrátit Barkera do režisérského křesla a vznikl snímek plný nadpřirozena a kouzel.
Tento snímek však nesklidil velký úspěch a začalo se zdát, že Barkerovy nápady pomalu, ale jistě dochází. Čtvrtý díl Hellraisera měl premiéru roku 1995 (Barker opět jako výkonný producent) a natáčení nemělo rozhodně lehký průběh. Stíhaly jej požáry, povodně a stávky a v polovině natáčení předal režisér Kevin Yagher své místo Joemu Chappellovi. Film u diváků i kritiky propadl. O pátém dílu Hellraisera už Barker nechtěl ani slyšet, a tak nemá s tímto snímkem vůbec nic společného.

Barker se tedy stal během deseti let uznávaným a nadějným talentem. Pokračoval dál ve psaní svých temných knih. V roce 1987 vyšel jeho Tkaný svět (Weaveworld) a roku 1994 Everville, což je volné pokračování románu Velké a tajné show (The Great and Secret Show). Imagika, kterou osobně považuji za to nejlepší, co tento spisovatel kdy napsal, vyšla roku 1991 a obsahuje přes 1000 stran. Musím se také zmínit o knize Zloděj duší, což je vlastně jakási pohádka pro děti. Zvláštní je i tím, že ji Barker sám ilustroval. I přes to, že se jedná o pohádkové téma, nechybí zde v pozadí něco temného.

Barker dokonce zkusil štěstí i na poli počítačových her ( stejně jako Stephen King se svou hororovou F13) a vznikla perfektní hra Clive Barker´s Undying. Ze svých zkušeností mohu potvrdit, že je to výborná záležitost.

Clive Barkera jste mohli spatřit také v malé roličce po boku krále hororu Stephena Kinga ve filmu Sleepwalkers, kde spolu prohodí několik slov.

Lost Souls - oficiální web Cliva Barkera

Doporučený výběr z díla: Knihy krve 1-6, Imagika, Tkaný svět, Mysterium

Aleš Richter
10.3.2004, 02:28
celkem 1 komentář     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
REVUE
AKTUALITY
ČLÁNKY
 
Změň skin:  
Obsah
Evil Dead
Howard Phillips Lovecraft
Jeffery Wilds Deaver
John Saul
James Herbert
Dean R. Koontz
Clive Barker
Nekros a jiné noční můry
Film versus kniha. Skrytý souboj?

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena