Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
OsvíceníHlavní strana
 
USA: 1977
ČR: 1993 
základní údaje
  • Originální název: Shining,The
  • Rok vydání: 1977
  • Typ knihy: Román
český překlad
slovenský překlad
  • Dosud žádný nevyšel
zajímavosti
  • K napsání románu Kinga inspirovala návštěva hotelu Stanley v Coloradu. Osvícení bylo původně koncipováno jako shakespearovská tragédie, něco jako Král Lear naruby. První koncept byl rozdělen do aktů a scén namísto kapitol a částí, nicméně King nakonec zvolil tradiční strukturu.
recenze čtenářů  

Tuhle knížku jsem četla už před strašně dobrou dobou, ale vzhledem k vydávání zbrusu nové knihy ,,Doktor spánek", který na tuto knížku navazuje, jsem se rozhodla pro re-reading a trochu si tak osvěžit paměť před tím, než se pustím do ,,Doktora". A že to byl naprosto dokonalý zážitek, to vám snad nemusím vysvětlovat, že? Osvícení je naprosto dokonalá kniha, kde se dost odráží jedno z mnoha životních období Mistra hororu - ti, kdo Kinga čtou a vědí něco o jeho životě, moc dobře vědí, o co jde…Ti kdo nevědí a chtějí se to dozvědět, nechť si přečtou knížku od Lisy Rogakové, která sepsala vážně hodně dobrý životopis Krále hororu. V Osvícení se dostáváme do horského hotelu Overlook, který má jako každý hotel - a každé místo na světě - svoje osobité kouzlo, ale i duchy, báchorky a přízraky. V našem případě však všechno zlo, které je ve zdech hotelu ukryto ožívá a zhmotňuje se. Přestává být neskutečným a mrtvím, ale naprosto a plně živým a uvěřitelným. Všechno zlo se naplno začíná probouzet v okamžiku, kdy do hotelu přichází spisovatel Jack Torrence, aby zde se svou rodinou přežil a ve zdraví přečkal neklidnou a krutou zimu, jako správce. Ani Jack ani Wendy - jeho žena - netuší, že jejich syn Danny je osvícený a jako jediný si plně uvědomuje všechny přízraky, které kráčejí po chodbách hotelu a snaží se všechny dostat do svých spárů. Jacka navíc neustále pronásleduje jeho závislost na alkoholu, ze které se sice před lety dostal, ale jeho mysl si stále pamatuje ten příjemný a opojný pocit, jaký mu alkoholové opojený přinášelo. A Overlook a jeho přízraky to moc dobře vědí. Osvícení je naprosto fantasticky vyklečený příběh, který vás okamžitě pohltí a zasáhne s takovou silou, jakou dokážou zasáhnout jen knížky Stephena Kinga. Při čtení Osvícení máte zaručenou pravidelnou dávku strachu, napětí, hrůzy a všeho, na co jste u Kingovek zvyklí. Stephen do děje krásně propracovat své vlastní pocity z doby kdy pil a bral spoustu drog a Osvícení je tak ještě uvěřitelnější a skutečnější, než by si kdokoli z nás mohl myslet. Pokud tedy hledáte pořádnou hrůznou a trochu psychozní knížku, která by vás bavila a u které byste se vážně nenudili, sáhněte rozhodně po tomhle. Máte zaručenej dokonalej a strhující zážitek z dobře napsané a perfektně vyprávěné knihy, na kterej budete ještě hodně dlouho vzpomínat.

100%

Wendy Šimotová
21.4.2014, 15:19
celkem 63 recenzí   
odkazy 
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
KNIHY
FILMY
POVÍDKY
 
Změň skin:  
Obsah
Hlavní strana
Obaly
Propojení
MuziKing
Postavy
Recenze
Odkazy
Komentáře

Napsat recenzi
Napsat komentář

Vztek
Svědectví (zkrácená verze)
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Hodnocení
90.5% (232 hlasů)
Vaše hlasování:
Hlasování je možné až po přihlášení uživatele
  p o d r o b n ě
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena