Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Dallas nepříliš uvěřitelnýKNIHY

Tentokrát nesdílím nadšení ctěného čtenářstva. Kniha se sice dá zhltnout od začátku do konce, udržuje čtenáře v napětí, ale to je asi tak všechno. Na to jsme ostatně u Kinga zvyklí. Jsme ovšem stejně tak zvyklí i na to, že jeho příběhy začasté postrádají logiku. Jakoby si pro své potěšení z nás dělal prču. Rádi mu to odpouštíme, právě proto, že se té schopnosti poutavě vyprávět ochotně s požitkem poddáváme. V tomto případě se mi do toho nějak nechtělo. Nevím proč právě u tohoto díla, možná to bylo specifické, možná mně už došla zásoba entuziasmu. Jasně, pro mistra je normální, že z kanálů vylézají krysy a klauni, že z hrobů vylézají zombie i alterega, že propojuje realitu s pohádkami, ale v tomto případě se mi prostě zdálo, že co je moc, to je moc. Bubliny a jejich „hlídače“ s měňavými kartami sice vymyslel novátorsky, to jsem ještě v příbězích nezaznamenal (jeden taky nestihne přelouskat všechno), nicméně už jen ta snadnost přechodu do minulosti, ale vždy do téhož místa a okamžiku, je dost jednoduchá a zároveň podezřelá. Co mně moc vadí je množství přechodů, výletů a návratů (jednoduše vyřízené „strunami“), které se nesmí domýšlet, protože jinak byste se zbláznili. King nechá postavu několikrát zemřít, aby jí několikrát znovu oživil a nějak ho nezajímá, že pokaždé dopustí, aby se příběh postav (a jejich okolí) existujících v téže časové dimenzi zastavil, negoval, jakoby tedy vůbec neexistovaly, přestože „reálně“ existovat musely. Jinými slovy: zlikviduje celý svět, aby spustil film znova od roku 1958. A to dělá opakovaně. Jeho oblíbená závěrečná (téměř) „katastrofa“ je způsobena bránící se minulostí, reagující (konečně) na cosi, co tady nechci pro budoucí čtenáře prozrazovat. Spojuje se fyzika s transcedentnem - takový únik s přemíry fabulací. Časové smyčky v literatuře samozřejmě nejsou novinkou. Již třeba Stanislaw Lem (už nevím jestli v Invazi z Aldebaranu nebo Vzpomínkách Iljona Tichého) nechá potkávat hrdinu povídky sama sebe v různých dnech a hodinách týchž dnů, což mu způsobuje nejrůznější nesnáze . Jenomže jde o grotesku, zatímco King to myslí smrtelně vážně, a to ještě v kontextu s mimořádně tragickou historickou událostí. Pokud pominu to, co mně na knize vadí, tak nejvíce mě zaujala věrohodná komparace světa dnešního a toho před padesáti lety. Přestože jde o pár desítek let, tak ty rozdíly jsou úžasné.

Zdeněk Rajský
23.1.2013, 10:40
Kniha Dallas 63   
Název :)KNIHY

Jo, když se koukneš do plánu Bety, tak má vyjít v prvnim pololetí tohoto roku s názvem Závan klíčovou dírkou. Jen by mě zajímalo přesný datum... :(

Soren
22.1.2013, 19:15
Kniha Temná věž: Závan klíčovou dírkou   
Čtyři roční dobyKNIHY

moje první kniha od Kinga http://baila.net/kniha/242794370/ctyri-rocni-doby-stephen-king


Bobos
8.1.2013, 07:40
Kniha Čtyři roční doby   
škodaNOVINKY/ČLÁNKY

, že je to nedokončeno... Co třeba Prokletí Salemu atd.?

Childy
7.1.2013, 09:33
Článek Historie Středosvěta   
Buď nefunguje systém nebo jsem ho nepochopil.KNIHY

Hned jak jsem tu knihu dostal někdy před měsícem do ruky, napsal jsem po prvních pár stránkách komentář, ale někam se vypařil. Už mám četbu dávno za sebou a první dojem zůstává: Napsáno tradičně kvalitě, zápletky s cestováním časem však infantilní. Až bych řekl, že z čtenářů si mistr dělá šoufky.

Zdeněk Rajský
4.1.2013, 20:11
Kniha Dallas 63   
zklamaniKNIHY

Uz od ctvrtiny knizky jsem tusila, jak to dopadne a moje tuseni se k velkemu zklamani potvrdilo. SPOILER nechat zemrit temer jednu z hlavnich postav knihy - zdaliu, tak tim si u me body urcite neziskal. Chtelo by to optimistictejsi zaver. Muj subjektivni nazor.

jeennn
29.12.2012, 20:31
Kniha Ostrov Duma Key   
Dallas '63KNIHY

Pedběžné datum vydání je stanoveno na 30.11.2012, ale uvidíme co z toho bude...

Bronislav Jochymek
6.11.2012, 07:21
Kniha Dallas 63   
Clanky a novinkyNOVINKY/ČLÁNKY

Skoda, ze je tu tak malo informacii a nikto sem nepridava ziadne nove informacie. Skoda, ze niej ziadny redaktor, alebo spravca, ci webmaster :-)

roxetak
9.9.2012, 18:23
Článek Něco málo o Kingovi   
Srdce řadím nejvýšeKNIHY

Chystám se už dlouho napsat "recenzi," ale nechci ji odflinknout. Takže jen krátkou poznámku. Ty komentáře co tady čtu mají něco do sebe, ať už jsou pozitivní, nebo zatracující. Osobně patřím k příznivcům, a to čím dál, tím víc. Vždycky jsem si myslel, že "TO" nic nepřekoná, ale tady bych řekl, že málem ano. Je to parádá a za největší plus - u mistra hororu paradoxně - považuji fakt, že je tam dost málo nadpřirozena. Kdyby se tam muži ve žlutých pláštích vůbec nevyskytovali, tak by mně to pranic nevadilo. King předvádí, že prostě umí psát i o "normálních věcech."

Rajda
4.9.2012, 20:50
Kniha Srdce v Atlantidě   
Moc mě to nevzaloKNIHY

Jak tady někdo už napsal, je to dost ploché, postavy moc k srdci čtenáře nepřirostou. Nápad dobrý, ale tak nějak odbyté.

Rajda
4.9.2012, 20:25
Kniha Puls   
Nejnovější    1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10    Nejstarší /Celkem stran: 270
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Dallas nepříliš uvěřitelný
Název :)
Čtyři roční doby
škoda
Buď nefunguje systém nebo jsem ho nepochopil.
zklamani
Dallas '63
Clanky a novinky
Srdce řadím nejvýše
Moc mě to nevzalo

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2017, Všechna práva vyhrazena