Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
King držitelem literární poctyČLÁNEK

Výkonný výbor nadace National Book Foundation (www.nationalbook.org) oznámil 15. září 2003, že její vyznamenání za rok 2003 za významný přínos americké literatuře bude uděleno Stephenu Kingovi, jednomu z nejpopulárnějších, nejnápaditějších a nejzbožňovanějších spisovatelů.
Pan King během své kariéry trvající tři desetiletí publikoval více než 200 povídek (včetně povídky "Pán v černém obleku", která vyhrála O. Henryho cenu) a 40 knih. Mezi čtenáři a knihomilci si vysloužil pověst jako žánrům se vzpírající stylista, živý vypravěč a mistr napětí.

Vyznamenání bude panu Kingovi předáno ve středu 19. listopadu večer při 54. slavnosti National Book Awards v newyorském Marriott Marquis hotelu na Times Square. Pan King pronese projev publiku složenému z více než 1000 spisovatelů, vydavatelů, nakladatelů, přátel a příznivců knih a vydavatelské činnosti.

Výroční ceny vymyslel výkonný výbor nadace v roce 1988, aby poctil amerického autora, který obohatil literární krajinu celoživotním dílem a prací.

Předchozími čtrnácti držiteli ocenění jsou Jason Epstein, Daniel Boorstin, Saul Bellow, Eudora Weltyová, James Laughlin, Clifton Fadiman, Gwendolyn Brooks, David McCullough, Toni Morrison, Studs Terkel, John Updike, Ray Bradbury, Arthur Miller a Philip Roth.

V rámci svého prohlášení jménem výkonného výboru řekl ředitel nadace Neil Baldwin, "Tvorba Stephena Kinga je zcela jistě zakořeněna v dávné tradici, která oslavuje amerického ducha i nepomíjející sílu vypravěčství. Píše moderní šokující knihy, které obsahují hluboké morální pravdy - někdy krásné, jindy drásavé - o našich vnitřních životech. Tato cena připomene, že Kingova skvělá pověst mezi čtenáři všech věků z celého světa je zcela zasloužená.

Stephen King obdrží s vyznamenáním i 10 000 dolarů.

"Je to pravděpodobně ta nejvíc vzrušující věc, která se mi za mou kariéru spisovatele stala od doby, kdy jsem v roce 1973 prodal svou první knihu," řekl pan King. "Peněžní cenu vrátím nadaci pro podporu jejích mnoha vzdělávacích a literárních programů pro děti a mládež, vyznamenání budu držet a schraňovat po zbytek života."

Vydáním Carrie v roce 1974, jeho prvního románu, si Stephen King rychle získal oddanou čtenářskou obec a svou pověst si ztvrdil jako americký prvoligový autor horrorů. Od té doby King zlámal řadu prodejních rekordů. Vytištěno bylo více než 300 milionů kopií jeho knih, včetně románů Osvícení (1977), Řbitov zviřátek (1983) nebo Misery (1987), memoárů O psaní (2000), románu na pokračování Zelená míle (1996) nebo fantasy sérií Temná věž. Jejich páté pokračování nese název Vlci z Calla bude vydáno 4. listopadu 2003.

Kingovo dílo bylo přeloženo do 33 jazyků vydaných v 35 zemích a stalo se námětem pro více než 70 celovečerních i televizních filmů a mini-sérií, což je světový rekord, zapsaný v Guinnessově knize rekordů. King je známý svou lidumilností - vedle příspěvků pro místní i národní charitu přostřednictvím nadace Stephena a Tabithy Kingových, přispívá i na stipendia pro mainské středoškoláky. Se svou ženou, spisovatelkou Tabithou Kingovou, mají tři děti a tři vnoučata a svůj čas dělí mezi Maine a Floridu.
Kromě pocty panu Kingovi budou na slavnosti 19. listopadu oznámeni i čtyři vítězové cen National Book Awards za rok 2003 v kategoriích Fikce, Literatura faktu, Poezie a Mladí autoři.

Oficiální stránky nadace National Book

Petr Dušek
30.9.2003, 12:40
celkem 1 komentář     
komentáře
Odeslání příspěvku do komentářů je možné i bez vaší registrace.

Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Čech obtěžoval Kinga
Temná věž na Fénixconu 2003
Zbrusu nová povídka
Další nominace
Jízda na střele
Mrtvá zóna
King držitelem literární pocty
Časožrouti na ČT
Zelená míle na Nově!
King-patron českého časopisu?

Napsat článek

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena