Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
časté otázky

Kde berete své nápady.

Beru je odevšad. Ale co je pro všechny mé nápady společné, je to, že vidím jednu věc, ale v hodně případech to jsou dvě věci, které se snažím dát dohromady nějakým novým a zajímavým způsobem a pak si položím otázku "Co kdyby?". "Co kdyby" je vždy tou klíčovou otázkou.

Přečtete si můj rukopis a řeknete mi, co si o něm myslíte?

Ne. Kdybych to udělal pro jednoho člověka, měl bych pocit, že to musím udělat pro spousty lidí, a v mnoha případech si můžete přečíst stránku, nebo dvě, nebo tři a v duchu si říct, "To je strašné". Ale nikdo netouží psát dopisy typu "Vážený nebo vážená, začal jsem číst váš rukopis, ale byl tak hrozný, že jsem ho odhodil stranou." To v každém vyvolá špatné pocity, včetně mě, tak proto to nedělám. Je ještě jeden důvod a to právnický. Už jsem byl osm nebo devětkrát žalován pro plagiátorství. Každý spisovatel, který má plné kapsy, je čas od času žalován pro plagiátorství - třeba J. K. Rowling, John Grisham, opravdu každý. O každém, kdo publikuje úspěšnou beletrii, si chce někdo myslet, "Teda, ten nápad má ode mě" a tak je prostě mnohem snadnější a bezpečnější říct, že jsem tu knihu vůbec nečetl.

Máte v plánu napsat pokračování Prokletí Salemu?

Ve skutečnosti doufám, že napíšu pokračování k téměř všem svým románů a to najdete ve Vlcích z Calla, Písni Susannah a Temné věži - skutečně v celé sáze Temné věže. Dozvíte se hodně z toho, co se stalo v Salem's Lot, zvlášť ohledně jedné věci a jedné postavy - neřeknu vám ale které. Tohle není žádná reklama na knihy Temné věže, tím jen říkám, že knihy Temné věže dokončí hodně záležitostí z jiných knih.

Proč jste se stal spisovatelem?

Odpověď je docela jednoduchá - není nic jiného, co bych mohl dělat. Bylo mi dáno, že mám psát příběhy a já je píšou s láskou. Proto to dělám. Opravdu si nedokážu představit, že bych dělal něco jiného, a nedělal to, co dělám.

Přijímáte náměty na knihy?

Ne, nepřijímám. Opravdu mám dost vlastních námětů. Tu a tam někdo předloží nějaký návrh, jako můj agent Ralph Vicinanza, když navrhnul, jestli by nebyla zábava udělat příběh na pokračování. Výsledkem toho byla Zelená míle, která byla vydaná po částech - malých paperbackových výtiscích - ale on mi nikdy nenavrhoval, jaký příběh bych v jednotlivých pokračováních měl psát a já bych na to nepřistoupil, kdyby to udělal. Věřím ve vymýšlení vlastních nápadů. Vážně jich mám hodně. Myslím, že když mám dva nebo tři nápady v zásobě, tak jsem ještě ve formě.

Je pravda, že oslepnete?

Ne, není. Mám sklon - je to dědičná záležitost - ke skvrnité degeneraci, což je choroba, o které se můžete dočíst na internetu. Nakonec má za následek slepá místa na sítnici a ztrátu zraku, ale já dosud nemám žádné příznaky, jen tu náchylnost a té, myslím v budoucnu dokážu čelit, ale ne, neoslepnu.

Proč jste psal knihy jako Richard Bachman?

Dělal jsem to proto, že v ranných dobách mé kariéry měli ve nakladatelské branži pocit, že veřejnost dokáže akceptovat jednu knihu ročně, ale myslím, že to v součanosti řada spisovatelů vyvrací. Jsem jedním z nich a ten člověk, který píše knihy Along Came the Spider je dalším, který napíše dvě nebo tři knihy ročně. Danielle Steelová obvykle vydává dvě knihy za rok. Takže veřejnost akceptuje více než jednu knihu od jednoho spisovatele během jednoho roku. Podstatné je, že většina spisovatelů chce nebo dokáže vytvořit právě tu jednu knihu během jednoho roku a někteří z nich vydávají knihu jednou za dva roky. Ed McBain je dalším spisovatelem, který vydává více knih za rok a jeho původni jméno je Evan Hunter. Pod tímhle jménem vždycky publikoval a literární pseudonym Ed McBain přijal ze stejného důvodů, proč jsem já přijal Richarda Bachmana, tedy proto, abych mohl vydat dvě knihy za rok. Prostě jsem je psal pod různými jmény, ale nakonec se to veřejnost dovtípila, protože své jméno můžete změnit, ale nemůžete zamaskovat svůj styl. Jméno Richard Bachman vlastně vzniklo až tehdy, když mi zavolali a řekli, že román může jít do tisku a jaké jméno na něj mají napsat? Já jsem o tom nepřemýšlel. No dobře, přemýšlel, ale původní jméno - Gus Pillsbury se provalilo, ale mě se stejně moc nelíbilo, ale oni řekli, že to potřebují ihned a na stole jsem měl román Richarda Starka, takže jsem použil jméno Richard a to je svým způsobem legrační, protože Richard Stark je sám o sobě pseudonym Donalda Weslakea, z gramofonu právě hrálo "You Ain't Seen Nothin' Yet" od Bachman Turner Overdrive, takže jsem dal ta dvě jména dohromady a vzniknul Richard Bachman.

Plánujete udělat film Temná věž?

Vždycky jsem se bránil tomu nápadu, protože filmy u publika zafixují postavy a místa jedním způsobem, kdežto u knih má každý svou vlastní představu o tom, jak například vypadá Roland nebo Susannah, ale když je uděláte jako film, okamžitě se vám to zafixuje a vy si řeknete "Roland Deschain vypadá jako Billy Bob Thornton." Nebo si řeknete "Eddie Dean vypadá jako Brad Pitt." Víte jak to myslím, nebo si můžete říct "Calla Bryn Sturgis ve Vlcích z Calla vypadá možná jako dvůr u společnosti Universal" a tomu se vždycky bráním. Problémem knih Temné věže je to, že je tam tolik příběhu, tolik příhod, že by se to do jednoho filmu nevešlo. Muselo by se to natočit přinejmenším jako trilogie, tak jako Pán prstenů nebo jako televizní seriál, pravděpodobně na HBO kvůli násilí, tak jako The Sopranos. Ten nápad jsem nevyloučil tak zcela, ale po následující dva nebo tři roky, kdy knihy vyjdou, si myslím, že pokud chcete příběh o Rolandovi, musíte ho hledat ve svém knihkupectví spíš než v kině.

Je pravdou, že se chystáte do důchodu?

Zatím ne. Dál píšu, ale jde mi to mnohem pomaleji než dříve, ale myslím, že kdybych přišel s něčím opravdu, opravdu dobrým, beze všeho bych to publikoval, protože vydání pořád představuje ten závěrečný akt tvůrčího procesu, protože si to lidé mohou přečíst a vy získáte odezvu a lidé si o tom spolu mohou povídat, nebo si o tom povídají s vámi, spisovatelem, ale síla mé invence se v průběhu let hodně zpomalila a tak to má i být. Už mi není pětadvacet a nejsem už ani mladý pětatřicetiletý muž - je mi padesát pět a mám vnoučata, dva malé caparty a kromě psaní toho mám ještě hodně na práci a to samo je báječné, ale psaní je stále tou podstatnou důležitou částí mého každodenního života.

Je pravda, že pořádáte každoroční setkání s vyprávěním duchařských příběhů?

Ne, opravdu ne. Jednou jsem byl na takovém setkání jako laskavost pro místní stanici PBS. Sháněli peníze a jedna z věcí udělali, bylo to, že lidi, kteří slíbili nějakou částku, mohlu přijít na toto setkání a byla to docela legrace, ale byla to jednorázová záležitost.

Dokončíte někdy Rostlinu?

To ukáže čas.

Kdo ve skutečnosti napsal Deník Ellen Rimbauerové?

Teď už se to může říct - skutečným autorem Deníku Ellen Rimbauerové je spisovatel dobrodružných knih (a baskytarista Rock Bottom Remainders) Ridley Pearson. Ridley udělal skvělou práci - sám bych to líp nenapsal. Doufám, že dál podpoříte Ridleyho práci tím, že si koupíte "Umění klamu".

Plánuje se vydání románu nebo scénáře Rose Red?

Ne. Neplánuje se ani román ani scénář.

Mohu poslat fotografii k podepsání?

Stephen King nepodepisuje fotografie - už sama představa toho je mu velmi nepříjemná a má pocit, že je to něco pro filmové hvězdy, ale ne pro spisovatele.

Slyšel jsem, že Stephen King odpoví na každý dopis svého fanouška alespoň jednou.

Kdysi odpovídal na svou poštu osobně. Teď už ovšem ne, bohužel, je to prostě příliš mnoho pošty. Neměl by čas psát knihy, kdyby odpovídal na poštu - doufá, že souhlasíte, že udělal správnou volbu.

   
Podsekce
BIOGRAFIE
RICHARD BACHMAN
ROZHOVORY
ČASTÉ OTÁZKY
 
Změň skin:  
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena