Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Menší zklamáníFILMY

Film Dolores Claibornová byl pro mě menším zklamáním. Čekal jsem napětí a strhující záběry jako v podobných filmových adaptacích Stephena Kinga. Tento film však poskytl jen solidní drama na téma matka versus dcera. To, že si při jejich dlouhých hádkách povídají o tom, co otec prováděl, ale policejní stanice v knize, byla poněkud přesvědčivější a zábavnější. Očividně zajímavá situace, kdy se jde vyděšená Dolores podívat ven, jestli se manžel nedostal ven ze studně by mohla být perfektně dramatická, jako v knize, ale tady je to zjednodušeno. Nevím, film to není špatný, ale už to není King. Takže moje hodnocení vyplývá z toho jak se mi film líbil, ne jak se mi zdá, že bylo dobře adoptováno Kingovo dílo.

70%

Jiří Švanda
21.2.2002, 18:39
Film Dolores Claibornová   
Čistý thrillerFILMY

Psala se šedesátá léta dvacátého století a v rodině St. Georgeových to jen vřelo. Matka - Dolores St. Georgeová, surově bitá a potupovaná svým manželem - notorikem Joem, si našla práci jako služka v letním sídle milionářů Donovanových. Žije zde Vera Donovanová, na první pohled chladná žena, která svým puntíčkářstvím neustále terorizuje služebnický personál. Dolores nemá nikde zastání - ze strany Very se dočká jen neustálého povykování, manžel ji mlátí a ještě ke všemu - jediná dcera Selena - se jí začíná také odcizovat. Přesto se Dolores nevzdává. Každý měsíc ukládá 40 dolarů pro svou dceru na studia a věří v lepší budoucnost. Blíží se 20. červenec 1963 a s ním i úplné zatmění slunce. Joe je pryč (jako lodník je na moří) a Dolores se zděšením zjistí otřesné skutečnosti - její manžel Selenu, nyní třináctiletou, několikrát sexuálně zneužil a navíc účet určený na její studia, na nějž Dolores ukládala téměř všechny své peníze, zrušil. Dolores se sesype a svěří Veře. Ta jí vnukne nápad, že není jiná cesta, než Joea zabít. V den zatmění dá Vera Dolores volno. Joe se zrovna vrací z cesty a místo pozdravu své ženě nejprve vynadá. Ta na jeho slova nereaguje a připraví mu poslední večeři. Dokonce mu koupí i oblíbenou Black and White Whiskey. Plán má dokonale připravený - v čas úplného zatmění Joea odláká do vřesoviště za domem a shodí ho do staré vyschlé studny o které ví jen ona sama. Zatmění má přijít za pár minut a Joe už má v sobě skoro celou flašku. V tu chvíli Dolores začne se svým plánem - řekne manželovi, že ví o něm a o Seleně a taky že vybrala z jeho účtu všechny peníze, které jí ukradl. Joe ji začne škrtit, ale Dolores se mu vysmekne a utíká do vřesoviště. Vše dopadne podle plánu a tyran končí se zlomeným vazem na dně vyschlé studny. Dolores se po tomto činu chová, jako by o ničem nevěděla. Vyptává se lidí, jestli jejího manžela někde neviděli a získává tím dostatečné alibi. Jediný, kdo nevěří, že Joeova smrt nebyla nehoda, je detektiv Mackey.
A právě on má v současnosti za úkol vyšetřit případ Very Donovanové, celých patnáct let vzdálený od smrti Joea St. George. Ze všech sil se snaží prokázat vinu Dolores Claiborneové, ta však, za pomoci Seleny, která se s matkou nakonec usmířila, dokazuje, že Vera spáchala sebevraždu. Nemohla už vydržet svou stařeckou bezmocnost, přestože se o ni Dolores starala jako o vlastní matku, a proto spadla ze schodů. Bohužel si způsobila těžká zranění, ale nezabila se, a proto poprosila Dolores, aby ji "dorazila". Ta, když se tak snažila učinit, byla přistižena pošťákem a obviněna z vraždy Very Donovanové. Příběh končí tím, že matka a dcera najdou společné porozumění.
Film Dolores Claibornová se sice v několika podstatných detailech liší od knižní předlohy (v knize Dolores svůj příběh vypráví při výslechu na policejní stanici, kdežto ve filmu své dceři), nejeden režisér však už poznal, jak obtížné je zfilmovat Kingovo dílo. Zatímco kniha má v sobě prvky typického kingovského hororu (neobyčejná scéna, kdy má Dolores u studny vidiny, či sen o "prachových klubíčkách"), ve filmu jde o čistý thriller. Přesto myslím, že se snímek neobyčejně podařil. Jiskru mu dává i hlavní hrdinka Dolores, ztvárněná oscarovou Kathy Batesovou (známá a nezapomenutelná z dalšího Kingova filmu "Misery nesmí zemřít").

100%

Jan Homola
21.2.2002, 18:22
Film Dolores Claibornová   
Husí kůže při filmuFILMY

Ať si kdo chce co chce říká, tenhle horor, přestože je již poměrně starý, zdá se mi poněkud nejlepším. Přestože kniha Cujo nepatří zdaleka k těm nejlepším od krále hororu, film se navýsost vydařil. Dokonale provedené scény, ve kterých hraje hlavní roli bernardýn nakažený vzteklinou jsou skutečně děsivé. Výborné herecké výkony předvedli i herci, ztvárňující matku a syna uvězněné v autě. Zkrátka mi při tomhle filmu naskakovala husí kůže, což se mi zase tak často u dnešních hororů nestává.

100%

Tom Vach
21.2.2002, 18:12
Film Cujo   
Doporučuji!FILMY

Výborný film, knihu jsem nečetl, ale tento film mě skutečně vyděsil, přišel mi strašidelnější než Zelená Míle, bohužel jsem jí viděl v horším dabingu na Nově. Doporučuji!!!

90%

Jan Novobilský
21.2.2002, 18:08
Film Carrie   
Akta KingFILMY

Myslím, že touto spoluprací se seriálem Akta X, se chtěl King víceméně jen pobavit. Smím-li nejprve zmínit pár svých postřehů o seriálu jako takovém, musím konstatovat, že vše podstatné a zajímavé se událo v první, či snad maximálně ještě ve druhé sérii. Většina prvních epizod byla opravdu skvělých a strašidelných, zatímco teď je většina dílů nudných a zmatených, často směřujících k jakési nepovedené, někdy možná nechtěné, komedii. (Tradiční zlozvyk americké nastavované kaše.)
Kvalit prvních dílů nedosahuje zdaleka bohužel ani epizoda Chinga. Neoriginální zápletka (kterou se mimochodem tvůrci patrně snažili obrátit ve svůj prospěch narážkou na Chuckyho) by mi ani tak nevadila, jen kdyby byla aspoň trochu originálně rozvíjena a ukončena. Právě závěr se mi prostě zdál nějaký takový odfláknutý. A když už nic jiného, čekal jsem trochu víc narážek na kingovské motivy. Zaregistroval jsem však jen jednu. V podstatě se dá však říct, že toto dílko nijak nepřekvapilo má očekávání.

40%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:24
Film Chinga   
Nejnovější    406 | 407 | 408 | 409 | 410 | 411 | 412 | 413 | 414 | 415    Nejstarší /Celkem stran: 428
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Menší zklamání
Čistý thriller
Husí kůže při filmu
Doporučuji!
Akta King

409 | 410 | 411 | 412 | 413 | 414 | 415
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena