Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
diskuze na téma
Proč je King váš horor King

Už se tu hodně mluvilo o tom, čím jste kdo začali u S.Kinga, co je nejlepší od Kinga, co nejhorší, ale taková elementární otázka, PROČ POVAŽUJETE STEPHENA KINGA ZA KRÁLE HORORU??? Je to jeho náměty, liter. stylem, jeho pojetím strachu, vypravěčským talentem, nebo něččím jiným? Já třeba ho beru za kinga hlavně díky jeho vypravěčskému talentu, jeho pojetím strachu jako silně psychickou zábranou, nebo třeba to, že pravý strach znají jen děti,jeho vyhýbání se klasickým hororovým klíšé, jako "z hluboké temnoty se rozsvítily krví podlité oči, pod nimiž se zaleskly tesáky ostré jako břitva. Bestie povcházející z nejtemnějších hlubin lidské představivosti" atd. Ale hlavně pro jeho realičnost, že zlo je věčné, že dobro je jen mýtus. Rozumíte, ne. Jeho knihy končí realisticky, to znamená, že když se něco posere, když jsi v průseru, už se z něj nevyhrabeš. Zkuste to nějak definovat. Odpověď "bo je to fajne" sice je pravdivá, ale to jsem asi nemyslel.

napsal BoboKing
18.9.2003, 08:48
   
Re: Proč je King váš horor King

Uz niekolko krat som vyjadril nesuhlas s Bobokingovym nazorom o tom ze je to o "kedjetorealistickejetonakoncipruser" naopak.dobro nie je mytus. Z majstrovych diel je naopak citit hlboka viera v dobro.bud bojuju legitimne strany dobra a zla proti sebe /Svedectvi,Beznadej,Salems lot,To..../ Alebo ide o boj jednotlivca proti systemu /Podpalacka,Mrtva zona,Runing man/ alebo sa jedna o boj jednotlivca proti jednotlivcovy /Kliatba,Misery,Dolores.../ alebo boj jednotlivca voci "akemusi zlu"/osviceni.../ alebo jednotlivca voci sebe /Geraldova hra,Tajne okno tajna zahrada,Dievcatko ktore...../ a vsade v urcitej rovine ma na konci dobro par bodov navyse. Az na Carrie a Srdce v atlantide kde to je diskutabilne vidim vsetky jeho diela takto. A preco je Majster cool? Pre mna to je preto ze najlepsie zachycuje myslenie cloveka ,jeho motivy konania... jeho opis ludskej duse ma obcas presviedca ze nie som blazon.-)

napsal Marek Molnár
19.9.2003, 09:12
   
Re: Proč je King váš horor King

Nevím, já to beru tak, že proti sobě v akci musí stát vždy dva protiklady. Neberu to ale tak, že je to Dobro proti Zlu. Možná je tu i trochu problém v tom, že King je věřící člověk, jako většina Američanů, a já jsem naprostý ateista. Ale moje připomínka o Zlu se týká toho, že je neporazitelné. Třeba Nezbytné věci, nebo Svědectví. Ani Temný muž, ani Gaunt nejsou poraženi, ale s výsměchem jen jdou jinam a začínají znovu. Dokonce si myslím,že i v Svědectví, které se dá brát jako boj Boha a Satana, nejsou na straně Satana krvelačné bestie, a na straně Boha pámbičkáři. Jedno bez druhého nemůže existovat. I v Osvícení je to tzv. Zlo hotel Overlook, a ne Jack, a stejně ho nezachrání. I ve Řbitovu zvířátek, je fajn, že kluka oživý, ale je to DOBRO? KLasický případ je třeba u knihy Pytel kostí. Je jedno, co zákonně dokážeš pro dobro, ale Zlo má vždy navrch a hraje podle svých pravidel. Jen cítím, že tvorba Kinga poukazujem, že to Zlo má vždy navrch. A o tom píšu. Zlo je vždy viditelné, ne dobro. A já se možná nedokážu správně koukat.

napsal BoboKing
19.9.2003, 10:28
   
Re: Proč je King váš horor King

Vynikajuci rozpravac, s mnozstvom originalnych napadov. Veri v dobro (ze napokon zvitazi), ale nedava si ruzove okuliare pred seba. Pribehy pise pod vplyvom reality. Pacila sa mi jedna recenzia na film Stand by me. King si nevybera prostredie ako je tomu v mnohych americkych filmoch, pribehoch, serialoch, kde problemy deti je neopatovana laska, prvy sex, ci akne. Jeho postavy celia skutocnym problemom rozvratenych rodin, alkoholickych rodicov, fanatikov... A tesia sa z dobrodruzstva, jednoduchosti a krasy.

napsal Ender
25.9.2003, 13:35
   
Podsekce
DISKUZNÍ TÉMATA
VLOŽIT NOVÉ TÉMA
 
Změň skin:  
TÉMA: Proč je King váš horor King
Re: Proč je King váš horor King
Re: Proč je King váš horor King
Re: Proč je King váš horor King
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 3 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena