Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
diskuze na téma
Temna vez - paralela k realite?

V serii Temna vez stale narazim na ruzne vzkazky prozrazujici temnou paralelu k nasemu svetu, resp. jakesi jeho postapokalypticke verzi. Svet se hnul - coz chapu jako jakysi vyrazny zvrat v lidskych dejinach - patrne vybuch jaderne bomby po kterem nasleduje degenerace jak fyzicka, tak moralni. Rad bych veril tomu, ze se Stephen King tentokrat vyhnul lacinemu uteku k "nevysvetlitelnemu" a kazda udalost, resp. entita v romanu ma realny zaklad. /Viz. Blaine - senilnici pocitac nikoli straslivy buh/. Zkratka chapu Temnou vez jako futuristicky antiutopicky roman a nejak mi do toho nezapadaji ti demoni a podobne. Me by ale zajimal Vas nazor na to, co konkretne predstavuje samotna Temna vez?

napsal Ales
19.11.2003, 18:00
   
Re: Temna vez - paralela k realite?

Já sám si nedokážu představit, co se pod záhadnou Temnou věží skrývá. Možná to neví ani sám King, který ještě stále není u konce s tímto dílem. V předmluvě v knize Pistolník však tvrdí, že Temnou věž odhaduje na sedm nebo osm dílů - to je však již dávno. Od té doby se toho mohlo hodně změnit a já si myslím, že Temná věž jen tak lehce neskončí(sám King se s tímto dílem bude určitě loučit jen velmi těžko). Temná věž může být úplně cokoliv - může to být například brána, kterou můžete projít i do jiných světů(podobných, ale zase nějak jinak poznamenaných) nebo můžete Temnou věží cestovat do budoucnosti či minulosti. Je možné, že se Rolandova skupina přesune do minulosti, aby změnila budoucnost a odvrátila tu tajemnou katastrofu, která pohnula světem. Vše je však ve hvězdách; myslím si, že ale budeme všichni mile překvapeni. Série Temná věž je podle mého Kingovo vrcholné dílo.

napsal Aleš Richter
20.11.2003, 09:10
   
Re: Temna vez - paralela k realite?

jo jo

napsal ada cvrcek
6.12.2003, 10:39
   
Re: Temna vez - paralela k realite?

Proč laciný útěk? Temná věž je skvělá a nechť si v ní každý najde to své. Stejně jako Tolkien nepotvrdil žádnou souvislost Pána prstenů s fašismem a jinými teoriemi, neudělá to ani King. Připravil by čtenáře o fantazírování. Já si pod pojmem "Svět se hnul" představím třeba druhou světovou válku nebo jiné hrůzy, ale pod Blainem.... co třeba stroje, které nás v budoucnu budou ovládat? Jenže o tom už psal i Čapek (varování před robotizací). Každý si interpretuje po svém. Nehledě na to, že jsem-li vtažena do děje Temné věže, nepřemýšlím nad souvztažností k realitě, ale jsem schopná uvěřit, že existují jiné světy než je tento, věřím v existenci Středosvěta a Blaina... a v tom tkví Kingovo umění.

napsala Gabusch
6.12.2003, 14:21
   
Re: Temna vez - paralela k realite?

King me svym umenim prinutil verit ze je a bez ni to nejde. Je osou svetu, casu a prostoru. Neumim to presne vyjadrit. Asi na to slova nejsou. Verim v paralelni svety, v demony a zlo. Ale i v to ze se s tim da bojovat . Zrovna s jednim bojuj. Zacinam si kratit cekani na dalsi dil tim ze ctu od zacatku celou sagu. Mam za sebou pistolnika a myslim ze si ho vemu jeste jednou. Nachazim v nem stale nove zajimave veci . Ctu pomalu neni kam spechat. :-) ... Jo a ze se Svet hnul si snad vsimne i male dite :-)

napsal Simano
5.2.2004, 13:32
   
Podsekce
DISKUZNÍ TÉMATA
VLOŽIT NOVÉ TÉMA
 
Změň skin:  
TÉMA: Temna vez - paralela k realite?
Re: Temna vez - paralela k realite?
Re: Temna vez - paralela k realite?
Re: Temna vez - paralela k realite?
Re: Temna vez - paralela k realite?
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena