Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
diskuze na téma
Co je "kingovské" a co "nekingovské".

Nemám rád předmluvy ani doslovy, ve kterých spisovatelé objasňují proč napsali to co právě napsali a proč nenapsali něco jiného nebo proč to napsali právě tak, jak to napsali. Nemám to rád užádných spisovatelů a právě proto mě to vadí u takového fenoména jakým Stephen King je. On přece nemusí upozorňovat na svoje díla, on nemusí objasňovat pohnutky, které ho vedly k tomu, co právě napsal, on nemusí učit lidi chápat, vidět a rozumět. Spisovatel má psát a komentáře by měl ponechat svým čtenářům a teprve pak má reagovat na případné ohlasy a kritiky, ale také nemusí. Tak jako nemám rád předmluvy a doslovy, nemám rád dělení spisovatelova díla na typické a netypické tedy v našem případě na "kingovské" a "nekingovské". Spisovatel píše, tak jak píše a jak to cítí. A třebaže se S.Kingovi přezdívá mistr horroru, nemusí vždy tento mistr napsat horror. Viz zcela odlišná kniha O psaní. Je sice pravda, že v podvědomí lidí je King spisovatelem horrorů, ale on umí napsat i něco jiného - vždyť dokáže překvapit občas velice humornou scénou. Takže bychom se klidně v budoucnu mohli dočkat velice dobrého humoristického románu anebo spojení humoru s horrorem. Myslíte si, že takové spojení není možné? Věřím, že je možné a věřím tomu, že právě S.King by to dokázal a že by to bylo naprosto definitivní. Berme spisovatele tak jak píše, obdivujme se jeho umění, jeho fantazii, jeho schopnosti vyjadřování a jeho inteligenci, nechme ho ať dokáže, co umí, ale nešoupejme s ním do nějaké škatulky. Karel Čapek psal v různých žánrech od pohádky přes fejetony, postřehy, drama až po sci-fi. A přesto nikdo netvrdí, že Dášeňka je méně "čapkovská" než R.U.R. nebo Válka s mloky. Čtěme, čtěme, čtěme Kinga, hodnoťme Kinga. Vyjadřujme se k jeho dílu, zda se nám líbilo nebo nelíbilo, diskutujme o tom, zda náhodou neupadá do stereotypu, právě proto, že zůstává u jednoho literárního žánru. Některé romány nebo povídky se nám nemusí líbit, ale tím že se nelíbí nám to přece není méně mistrovské, méně "kingovské" neboť stále to napsal jeden jediný autor. Přeji všem fanynkám a fanům Mistra Stephena Kinga hezký rok 2004 a méně skutečných horrorových zážitků - nejlépe vůbec žádných.

napsal Jan Kliner
1.1.2004, 14:37
   
Re: Co je "kingovské" a co "nekingovské".

Pěkně napsané. Já ale zase miluji doslovy a předmluvy autorů. Člověk se tam často dozví ještě něco nového, co k knize ani není. A u Kinga to platí obzvlášť. King třeba už napsal něco jiného - Dračí oči. A nejen O psaní, ož je geniální kniha. A myslím, že i nějaké dětské knihy snad. A nejsou o nic horší než jeho horory. Jak se říká, když bude na obálce napsáno Stephen King, prodá se to, i kdyby v tom bylo jen deset stránek jeho úvahy o smyslu vánoc.

napsal BoboKing
2.1.2004, 10:13
   
Podsekce
DISKUZNÍ TÉMATA
VLOŽIT NOVÉ TÉMA
 
Změň skin:  
TÉMA: Co je "kingovské" a co "nekingovské".
Re: Co je "kingovské" a co "nekingovské".
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 3 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena