Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Apache
Jede to!KNIHY

Grády, které Pistolník nabírá až zhruba ve své poslední čtvrtině, jsou v této knize přítomny v podstatě na celé její ploše. King nabídl nové postavy, budící zájem i sympatie čtenáře, přišel s novými možnostmi, a z pomalého tempa přesedlal na rychlé. Vypomohl si mohutnými odskoky do současnosti, mafiánskou zápletkou, atraktivními přestřelkami, a dobře využil nějaké ty fantastické nápady. Nešetřil nabušenými adrenalinovými situacemi, které na správných místech odlehčuje notnými dávkami humoru, a Temná věž rázem prohlédla pěkně po kingovsku. Štefan je tu poměrně v dobré formě, a na rozdíl od stylu první knihy, kterou mohl napsat prakticky kdokoliv (tím myslím většinu fantasy spisovatelů), ve Třech vyvolených už je jejich autor opravdu znát. Řek bych, že kdo zmákl první dva díly Temné věže, třetí si určitě ujít nenechá.

80%

Apache
9.9.2007, 02:23
Kniha Temná věž II: Tři vyvolení   
Kingovo první fantasy.KNIHY

Fantasy literatura mě nebaví a unavuje. Tohle jsem vydržel hlavně proto, že jsem se díky souhře okolností ocitl na více než týden v takových místech a takové situaci, že čtení této knihy bylo skoro jedinou možností jak si ukrátit čas, a těch pár dní jakžtakž smysluplně přežít. Nakonec to nebylo tak strašné. I když nutno dodat, že King byl v Pistolníkovi poměrně dost věrný zásadě "když už fantasy, tak pokud možno nudně". Příběh by nebyl až tak špatný, ale zejména první půle je psána až překvapivě neemotivně a suše. Pak přijdou dva zlomy v podobě souboje s Cortem a útoku Pomalých mutantů, a celé to hned získá mnou vymodlené, ale už skoro nečekané grády. Možná bych dal i vyšší hodnocení, ale přísnost muší bejt. Ovšem k navnazení na druhý díl mi to stačilo.

60%

Apache
9.9.2007, 01:31
Kniha Temná věž: Pistolník   
Nářez.KNIHY

Každý, kdo se někdy zajímal o horrorovou povídku, musí uznat, že jedná-li se o sbírku z pera jediného autora, je Noční směna úctyhodné dílo, jež strčí do kapsy kdejakou antologii typu "best of horror stories". A tady máme pohromadě hned tři kusy, které patří k vrcholům žánru: Nekuřáci a.s. (Kingova asi NEJvtipnější povídka - ocení hlavně náruživý kuřák), Římsa (jeho možná NEJnapínavější krátká story - pokud trpíte na závratě, tak si ji vychutnáte) a Na dobrou noc (to je povídka mého srdce, takže: jeho NEJlepší). Kdyby zbývajících 17 položek na seznamu nestálo za nic, díky výše jmenovaným bych celek přesto hodnotil vysoko. Ale máme tu Děti kukuřice, Poslední příčku žebříku a minimálně ještě dalších pět, které opravdu stojí za to. A to rozhoduje. [Nutno dodat, že k pocitu uspokojení náležitě přispívají excelentní překlady P. Medka i T. Ebena.]

100%

Apache
17.10.2005, 06:09
Kniha Noční směna   
Svatý King.KNIHY

Své zklamání z „do té doby dokonalého Kinga“ jsem mohl při četbě Cuja v nejhorším svést na nedokonalý překlad. Skutečným zlomovým bodem v mém nahlížení na S.K. bylo ovšem Svědectví. Pamatuji si, jak jsem se těšil, až se do něj začtu - vždyť kromě Cuja jsem se u tohoto autora setkával jen s díly té nejvyšší kvality. I u Svědectví to dlouho vypadalo na další špičkový produkt made by King, ale druhá polovina knihy byla jednou velkou deziluzí. Nejdříve se to projevovalo čím dál tím větším množstvím vaty, kterou byla hojně prokládána hlavní dějová linie. Odbočky byly stále častější, nikam nevedly, vyprávění se začalo vléct. Ke slovu se pomalu dostávala i nuda – jev na který jsem u S.K. ještě zdaleka nebyl zvyklý. Přestal jsem se radovat, že se mi do rukou dostala prodloužená verze románu, a začal nabývat podezření, že pokud nakladatelé původní verzi seškrtali, asi věděli co činí.
Postupně se ukazje, že Svědectví je jakousi Kingovou verzí Apokalypsy: Závěrečný boj mezi dobrem a zlem. Boží bojovníci versus ďáblovi zaprodanci. Jak je to prosté! V momentě kdy do děje zasáhne jako deus ex machina samotný Bůh, respektive jakási Boží ruka, jsem se nemohl ubránit pocitu trapnosti. Jediné, co mě při tom napadlo, bylo, že King už si se svým mega-spisem nevěděl rady, a tak to celé nějak ukončil.
Po dočtení ve mně převládalo zklamání z nepřesvědčivosti knihy a také ze spousty zbytečně popsaných stran. (Navíc na nich King často plýtvá i nápady, které mohl s klidem použít někde jinde.)
Jedno je jisté: Poučování a zmatené religiozní blábolení horrorovým autorům ani trochu nesluší. Možná chtěl King předvést NĚCO VÍC než „pouhý“ další horror, ale neukočíroval to. Možná byl tenhle pokus odsouzen k nezdaru už předem. To, že spousta čtenářů zbaštila Svědectví i s chlupama (a ještě si u toho spokojeně pomlaskávala), je pro mě zajímavým přírodním jevem. Nemůžu se ubránit myšlence, že nadšení fanoušků S.K. je občas přímo úměrné délce inkriminovaného díla. Na druhou stranu uznávám, že většina z první půle knihy je opravdová delikatesa (nejen) v žánru katastrofických románů.
Resumé: Svědectví bylo pro mě Vystřízlivěním, které mě donutilo pohlížet na Stephena Kinga více kritickýma očima.

50%

Apache
17.10.2005, 05:21
Kniha Svědectví   
Problém je v překladu.KNIHY

To že se v případě hned druhé Kingovy knihy jedná o upírský román, je mi velice sympatické. Na druhou stranu je třeba předem konstatovat, že pokud si čtenář od Kinga žádá kvalitní upířinu, ať raději rovnou sáhne po povídce Na dobrou noc (sbírka Noční směna). [Co se týče tohoto briliantu, jde sice rovněž o příběh z prostředí Salem's Lotu, ale na rozdíl od románu zde King na mnohem kratším prostoru nabízí (na téma "vampire story") opravdový literární koncert.]
Skutečným prokletím „Prokletí“ je ovšem jeho český překlad. Jeden z mála těch kostrbatých a nešikovných, jaké kazí požitek z četby a způsobují tzv. zadrhávací efekt: děj neplyne přirozeně, a to se pak promítá i do celkového dojmu. Jak na tomto webu někdo zmínil, údajně v USA vyšla před časem speciální, Kingem prodloužená a upravená verze. Tady svítá malá naděje, že se nové podoby románu chopí šikovný nakladatel také u nás, a hlavně: že najme překladatele takového formátu, jaký si King opravdu zaslouží.

70%

Apache
14.10.2005, 13:29
Kniha Prokletí Salemu   
  1 | 2 | 3 | 4 | 5    Nejstarší /Celkem stran: 5
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Jede to!
Kingovo první fantasy.
Nářez.
Svatý King.
Problém je v překladu.

1 | 2 | 3 | 4 | 5
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 3 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2019, Všechna práva vyhrazena