Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
M.Hrnčiarová
BlazeKNIHY

To, že král hororů začíná hledat v šuplících po nepublikovaných románech, mi příjde trochu smutné. Jako by tím sám King chtěl přiznat fakt, že se mu poslední dobou pracovně nedaří. Ale tonoucí se stébla chytá a King se dokázal chytit velmi silného kusu! Román Blaze je jednou z prvních knih, které vyšly z Bachmanova pera. Jde o místy vtipný, místy smutný příběh mentálně zaostalého podvodníka, který se po smrti svého vykutáleného parťáka rozhodne dokončit naplánovaný únos kojence. Po celou dobu, kdy se Blaze na akci připravuje a kdy probíhá samotný únos, mají čtenáři možnost nahlédnout do Blazeovy minulosti a prožít si s ním krušné chvíle v dětském domově a jeho počátky zločinecké kariéry. King nám vytvořil záporného hrdinu, kterému budeme i přesto držet palce. Vůbec bych se nezlobila, pokud by se King v budoucnu místo psaní nových románů věnoval nevydaným knihám jako je tato. Dle mého je Blaze spolu s románem Kletba to nejlepší, co nám King za svou temnou půli kdy nabídl.

90%

M.Hrnčiarová
13.9.2011, 21:16
Kniha Blaze   
Lisey a její příběhKNIHY

Hrdinka románu Lisey a její příhěh, vdova po slavném spisovateli Scottu Landonovi, se po dvou letech od smrti manžela konečně rozhoupe vyklidit z domu jeho věci. Po celou dobu této práce Lisey truchlí a vzpomíná na společně strávené chvilky (je to takový Pytel kostí naruby). Po mnoha nezáživných stránkách s flashbacky do minulosti, začneme chápat spojitosti mezi Scottem a Liseyinou "mimoňskou" sestrou Amandou. Objevíme také existenci jiného světa, kam má Lisey možnost díky manželovi docházet (prvek, který se objevil již v Talismanu). Tento svět také vyřeší, jak se zbavit psychopata, jenž vdovu obtěžuje. (Nepřipomíná vám to Rose Madder?) Když tedy odfiltrujeme neoriginální prvky, které King omílá stále dokola, zůstane nám kvalitní a mrazivý příběh ze Scottova dětství, což je vzhledem k tloušťce knihy trochu málo. Jinak je Lisey a její příhěh průměrná červená knihovna, jež nám dává nahlédnout do manželství dvou lidí, kteří opravdu žili v dobrém i ve zlém.

60%

M.Hrnčiarová
6.9.2011, 20:44
Kniha Lisey a její příběh   
PulsKNIHY

Puls je dalším apokalyptickým románem, kde drtivou většinu lidí na planetě zasáhne podivný impuls skrz mobilní telefon. Malé procento těch, které se proměně na huhňavé zombie vyhne, je převážně starší generace, která mobily nepoužívá. King úplně netypicky vynechává obvyklou stostránkovou omáčku ve formě charakteristik postav a okolních popisů. Dostáváme tak do rukou naprosto plochý béčkový román, kde sice stříkají hektolitry krve a lidé umírají po stovkách, ale na čtenáře to nemá sebemenší citovou reakci. Hrstka "normálů", která se rozhodne pozabíjet "telefoňáky" (a jejichž příběhovou linii King jako jedinou sleduje), sice nevlastní ani jeden telefon, zato jsou to ti největší softwaroví machři, kteří jsou natolik technicky zdatní, aby si z mobilu sestrojili bombu a až s podivem přesně odhadovali chování telefonní rasy. Úsměvné také je, že se nedozvíme pointu příběhu. Na používání mobilu nemá román po dočtení žádný vliv. Bylo opravdu nutné po Temné věži psát tento brak?

30%

M.Hrnčiarová
1.9.2011, 13:20
Kniha Puls   
Temná věžKNIHY

V závěrečném dílu Temné věže se bude pistolnické ka-tet snažit splnit své rozpracované úkoly, aby se mohlo znovu spojit, zachránit paprsky a přemoci obávaného Karmínového krále. Spousta čtenářů bude zklamaných, protože od těchto klíčových akcí všichni očekávají trochu více. Nemějme to však autorovi za zlé. Chtěl jen dokončit tuto dobrodružnou ságu co nejdříve. Pokud by měl King udržovat laťku, kterou nasadil v dílech 1-5, vycházelo by to na další tři knihy. S.K. tak záměrně pistolníkům nestaví do cesty silné nepřátele, na spoustě místech (na úkor kvality) děj zhušťuje; a to jen proto, aby Roland k cíli své cesty konečně doputoval. Geniální konec příběhu stojí za zamyšlení. Svým hodnocením neznámkuji tento díl, ale kompletní sérii Temné věže, přestože poslední dva díly byly uspěchané a odbyté. Temná věž je Kingovým životním dílem- podobně jako má Rowlingová Harryho Pottera, nebo Tolkien Pána prstenů. Je to zároveň jakási pomyslná sladká tečka za jeho spisovatelskou kariérou.

100%

M.Hrnčiarová
1.9.2011, 12:41
Kniha Temná věž VII: Temná věž   
Zpěv SusannahKNIHY

Zpěv Susannah je z celé ságy TV tím nejrozporuplnějším. V žádném z dílů Temné věže se toho neděje tak málo a zároveň tak moc. Susannah/Mia utíká porodit svého "chlapíčka" a ka-tet se rozpadá. Jedna skupina musí vyřídit záležitost s koupí parcely, druhá se vydává po stopách Susannah. Zlomové momenty vidím ve zjistění, kdo je otec chlapíčka + setkání se samotným Stephenem Kingem. Tady se nejenom pistolníkům nabízí otázka, zda jsou všichni jen postavami v knížkách, nebo na knížkách (a tedy na spisovateli Kingovi) stojí celá Temná věž. Bohužel tempo knihy je od předešlých dvou dílů až nepřirozeně vražedné a jakoby nucené. Mnohé pasáže připomínají pouze fantasmagorické výplody. Možná je to tím, že King na nás chrlí jeden klíčový obrat za druhým, které nestíháme v tom tempu vstřebávat. U žádného z dílu Temné věže jsem po dočtení nebyla tak na rozpacích jako u Zpěvu Susannah. Každopádně blázen by byl každý, kdo by dočetl až sem, a netoužil rozplést ten pletenec o Temné věži.

50%

M.Hrnčiarová
28.8.2011, 13:51
Kniha Temná věž VI: Zpěv Susannah   
  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10    Nejstarší /Celkem stran: 12
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Blaze
Lisey a její příběh
Puls
Temná věž
Zpěv Susannah

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2021, Všechna práva vyhrazena