Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Aleš Richter
Tajemné okno versus naše kinoFILMY

Tak do našeho Zapadákova konečně dorazil film Tajemné okno.V den promítání jsem usedl přímo do půli promítacího sálu,abych si náležitě vychutnal skvělé "efekty" ze všech světových stran a náhle jsem pocítil děsivou samotu. Nebylo divu: když jsem se rozhlédl po sále, shledal jsem,že je přeplněný prázdnem - až na tři pubertální výrostky přiblbě se hihňající někde v zadních řadách. Ty lidi jsou ale NEZNALBOZI, pomyslel jsem si a zadíval jsem se na úvodní titulky, v nichž se skvělo Kingovo jméno.
Film mi zpočátku připadal dosti nudný, ale to bylo bezesporu jen tím, že jsem četl novelu a tudíž věděl, jak bude vše probíhat. Asi v polovině promítání se porouchala promítačka nebo repráky nebo bůhvíco a mne obklopilo nepříjemné praskání a šumění. Čekal jsem, kdy se promítačovi podaří závadu opravit, ale mé čekání bylo bohužel marné. Promítač asi usnul nebo dokonce umřel, protože nepříjemné zvuky linoucí se kinem doprovázely Tajemné okno až do jeho samotného konce. No to je snad ňákej vtip, pomyslel jsem si a rozhodl se, že zažádám o vrácení peněz.... ale až po filmu, jelikož přece jen trochu zvuku slyšet bylo a z titulků jsem se dočetl, o co ve filmu jde.
Film mne překvapil ve svém závěru, který(jak můžu snad prozradit - a jestli ne,tak teď přestaňte číst) skončil špatně. Je to již delší dobu, co jsem novelu četl, ale mám dojem, že to takhle neskončilo. No nevím, budu to muset přelouskat ještě jednou.
Atmosféra byla dobrá...teda toho filmu(rozhodně né atmoška v našem kině) a velice se mi líbilo prostředí, kde byl film natáčen. Docela dobře si dokážu představit, že takhle nějak bude vypadat i prostředí budoucího filmu Pytel kostí.
Vymáhání peněz od pokladní mě nakonec během druhé poloviny filmu (která už začala být((pro mě)) více zajímavá) přešlo a já jsem se vydal domů s pocitem, že jsem shlédl opět jeden z lepších filmů natočených podle Kingových děl.

70%

Aleš Richter
27.5.2004, 10:18
Film Tajemné okno   
Milé čteníKNIHY

Pravý Kingův fanda si samozřejmě musel přečíst tento útlý román a NEMOHL o něm říci, že je hrozný. Já osobně jsem nečetl od Kinga nic, co by bylo nečtivé. Holčička... patří co se originality týče ke slabším dílům (to musím uznat), ale v žádném případě nešlo o něco, co bych o pár stranách odložil. Román mi trochu připomínal Geraldovu hru. Jedná se vlastně také o jednu osobu, která promlouvá se svým vnitřním Já.
Hočička ztracená v lese špatný nápad není, ale je zase pravdou, že toho není tolik o čem psát.
Nechybí zde popis přírody, strach malé holčičky, která řeší otázku přežití. Aby se z románu nestala povídka, objevuje se na scéně Tom Gordon, který vstupuje do mysli holčičky a rozvíjí děj o pár kapitol.
Horor to sám o sobě není, ale nebyl by to King, aby se zde něco děsivého neobjevilo. Takže je zde něco čeho se bojíme společně se ztracenou holčičkou. Něco, co v noci obchází kolem a pozoruje bezvládné spící tělo malé dívenky.
Čtení je to průměrné a proto jsem ani nedoufal, že na mne bude na konci čekat nějaké překvapení. A překvapený jsem byl:-)

70%

Aleš Richter
22.3.2004, 10:03
Kniha Holčička, která měla ráda Toma Gordona   
Vítej zpátky Jacku!KNIHY

Velice mne tato kniha překvapila, i když jsem v žádné zázraky nevěřil. Kniha je inspirována skutečným příběhem kanibala Alberta Fische, který vraždil a pojídal ve dvacátých letech dvacátého století malé děti. I proto měla kniha u mne úspěch...je v ní i pořádný kus reality.
Začátek knihy je poněkud rozvlečený, ale knihu rozhodně neodkládejte, protože by to byla veliká škoda.
Na ty, kdo Kinga hltají(stejně jako já), čeká milé překvapení, protože je zde několik odkazů na jiné Kingovi knihy. Vlastně se Černý dům propojuje s jinými romány. Tak například se Jack Sawyer ocitne v Teritoriích, což je jeden z mnoha světů, které podle knihy existují. Zde se Jack Sawyer ocitá v jakési přespolní nemocnici...říkám si, to mi něco připomíná. A taky že jo, znenadání padne zmínka o upířích sestřičkách(Kingovi fanoušci se s nimi mohli setkat v novele Sestřičky z Elurie společně s Pistolníkem Rolandem).Také je zde jakýsi kamený kruh, v kterém kdysy působil Mluvící démon...další narážka na Temnou věž. Dokonce se zde mluví o Rolandovi a jeho skupině, kteří jsou posledními pistolníky, kteří podnikají pouť na záchranu Temné věže. Další odkaz na Temnou věž je "mrtvý" supervlak Blaine. A tak dále, a tak dále...
Prostě je to všechno promíchané do sebe a já náhle zjišťuji, že jsou Teritoria svět, ve kterém žije i Roland(snad).
Nenechte se však zmást mou "fantasy" recenzí. Většina příběhu se odehrává v našem reálném světě.
Velmi pěkně je popsáno jak přestárlý kanibal Burnside hledá slepého Harryho v potemnělém domě...velice děsivé. Maličko mi to připomíná hon kočky na myš, s kterým jsem se setkal již v románu Osvícení.
Také zde můžete sledovat vývoj novodobého románu. V knize najdete narážky na film Záhada Blair Witch, na herce Jima Carreyho a objevuje se zde i mobilní telefon značky Nokia...což v předešlých románech Stephena Kinga nebylo.
O skutečném příběhu Alberta Fische se zde mluví poměrně dost a i samotný zloduch se chová podle této lidské zrůdy(v poslední čtvrtině knihy zjistíte proč:-))) Naleznete zde ale i jině bestiální vrahy jako například: Jeffrey Dahmer či Fritz Haarman - Hanoverský řezník.
Zajímalo by mne jen, co by tomu řekl samotný Fisch, kdyby věděl, co z něj Stephen King společně s Peterem Straubem udělali.
Kdysi jsem viděl snímek Anděl smrti s D. Washingtonem v hlavní roli a nápad s převtělováním použil i King se Straubem...akorát s Temnou věží dohromady:-)
Trochu smutně na mne zapůsobil moment, kdy Jack přichází o svého velice dobrého přítele zrovna ve chvíli, kdy je odhodlán mu všechno vyklopit.
Zbývalo mne přibližně sto stran do konce, když jsem si smutně uvědomil, že opět stojím tváří v tvář lehce předvídatelnému závěru(již jsem se s tím setkal v Pavučině snů nebo v Temné půli). Proč sakra nemůže být konec takový jako v Zelené míli nebo v Cujo?, říkal jsem si zkroušeně. Nedalo se nic dělat. Když už jsem přečetl 500 stran, tak přeci knihu neodložím.
A jak se ukázalo, udělal jsem velice dobře.
Nejenže jsem se dozvěděl, co se stalo s panem Brautiganem ze Srdce v Atlantidě, ale také bych přišel o skvělé napětí až do konce.
Na konci je Velká Kombinace zbořena a některé zachráněné děti proniknou do našeho světa otevřenou bránou Černého domu. Ne však všechny děti jsou z našeho světa, a tak lidé kroutí hlavou(Jakým jazykem to ty děti sakra mluví?). Možná bylo záměrem autorů nechat pootevřená dvířka do dalších románů.
Každopádně na mne působí Černý dům jako sakra dobře napsaný román a mám takový pocit, že se s Jackem Sawyerem ještě setkáme. Mám dokonce takový pocit, že bude bojovat po boku Pistolníka Rolanda o záchranu Temné věže. No nechme se tedy překvapit.

90%

Aleš Richter
29.12.2003, 14:53
Kniha Černý dům   
Přesná kopieFILMY

Skvělý režisér George A. Romero, kterého známe spíše ze světa zombií, nechtěl na románu Temná půle nic měnit a nechal románový příběh bez porušení...a převedl ho na plátno. Jak víme, King se jen velmi těžko převádí do filmu...Romerovi se to však povedlo na jedničku. Z příběhu nám však vyprchalo napětí jaké bylo v knize a to je velká škoda.Pro mě byla kniha fakt dost kvalitním a děsivým hororem,což se o filmu říci nedá.Nemůžu však tvrdit,že byl film zas tak špatný.Nějaké ty děsivé scény se tu najdou...postavy jsou dobře vykresleny.
O scéně s vrabci jsem si myslel, že bude pozměněna nebo snad vynechána.....nebyla:-)
Tento film se dá již těžko sehnat na videokazetách, a tak vám nezbývá asi nic jiného než čekat až půjde zase na naší televizi.

80%

Aleš Richter
17.12.2003, 13:56
Film Temná půle   
ZUŘIVOST-Carrie2FILMY

Carrie 2 je neúspěšná napodobenina jedničky...podle mého. King už s tím nemá nic společného, ale film přesto využívá záběrů z klasické Carrie. To filmu sice není na škodu,ale...dobře,že název filmu zní Zuřivost:Carrie 2 a ne Carrie 2: Zuřivost.To podle mého hraje docela velkou roli pro znalce.Na filmu se mi také líbili filmové triky...jako např. Dívka padající ze střechy a dopadající na automobil.
Film mne jinak moc nezaujal. Spíše jsem zvědavý na remake Carrie.

40%

Aleš Richter
17.12.2003, 10:15
Film Carrie 2: Zuřivost   
  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9    Nejstarší /Celkem stran: 9
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Tajemné okno versus naše kino
Milé čtení
Vítej zpátky Jacku!
Přesná kopie
ZUŘIVOST-Carrie2

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena