Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Jarda Foršt
Recenze na první 4 dílyKNIHY

Stephen King se nechal inspirovat Dickensem, jehož romány vycházely v magazínech na pokračování a začal psát, respektive v tuto dobu již napsal, román na pokračování – Zelená míle. Celý román má šest dílů, zatím u nás vyšly čtyři, a staly se tématem mého povídání. Každý díl vycházi měsíc po tom předchozím a každý díl má okolo 100 stránek. Výsledkem je, že koupíte díl, za večer či za dva jej přečtete a celý měsíc si okusujete nehty, jak to bude pokračovat. A King vás má tam, kde vás chtěl mít. Pokud vás totiž Zelená míle chytne, budete se ploužit kolem knihkupectví, a stánkaři z metra na vás budou zdaleka vrtět hlavou. A pak…koupíte si další díl a vše se opakuje. Bohužel, tento pocit si vychutnáte pouze jednou a to, při prvním vydání. Nyní je již samozřejmě na trhu dílo celé.
Hrdinou a vypravěčem příběhu je bývalý hlavní dozorce věznice Cold Mountain Paul Edgecombe, žijící v jakémsi domově důchodců a píšící svoje paměti z bloku E, ve kterém čekávali odsouzenci na smrt na svoji schůzku s elektrickým křeslem – Jiskřákem, který je druhým hlavním hrdinou celého románu. Dějem se tedy od začátku prolínají dvě linie, ta hlavní, z ameriky třicátých let, kdy byl Edgecombe v bloku E zaměstnán, a druhá, vedlejší, jeho život v domově pro přestárlé. Druhá linie je v prvních třech dílech potlačena a výraznější se stává až v díle čtvrtém, kdy, podle Kingova zvyku, začínají události do sebe zapadat.
Celý příběh se točí kolem usvědčeného vraha Coffeyho, který byl odsouzen na elektrické křeslo za vraždu dvou malých holčiček (odtud také poněkud naturalistický název prvního dílu, Dvě mrtvé holčičky). King postupně seznamuje čtenáře s hlavními aktéry celého příběhu a mistrně splétá jejich osudy. Navíc využívá své převahy nad čtenářem neboť, jak sám King v předmluvě prvního dílu poznamenává, čtenář se nemůže podívat, jak to dopadne. Neustále tedy dochází k vzrušování a prodlevě, což je dobrá metoda, jak vám asi potvrdí každý sexuolog. Každý díl má svoji vlastní gradaci a svoje malé, ale velmi malé rozuzlení. Dá se tušit, že vše směřuje k vzepětí do velkého finále a King, který umí postupně utahovat šroub čtenářovi představivosti za všechny meze, dává ve čtvrtém díle tušit, že závěrečná katarze bude stát za to.
Technicky jsou jednotlivé díly zpracovány velmi dobře (on je ten formát tak jednoduchý, že na něm není co zkazit) obálka je také v rámci možností povedená. Odpovědnému redaktorovi sem tam uteče drobný lapsus, ale není jich mnoho (nebo jsem to možná tak hltal, že jsem je nepostřehl). Jako překladatel je uveden Miloš Chlouba a myslím, že odvedl velmi dobrou práci. Překlad je svěží, nevyskytují se u něj žádné zásadní nedostatky. Překladatel se skutečně musel zapotit, protože překládat Stephena Kinga není žádná legrace.
Pokud můžu zhodnotit dosavadní čtyři díly, jde o dílo velmi zdařilé a forma “na pokračování” se podle mě ukazuje jako dobrý nápad, alespoň v případě románu Zelená míle. Pokud Stephana Kinga neznáte, neváhejte a Zelenou míli zakupte. Pokud jej znáte, zakupte také. Mohu jen doporučit.

90%

Jarda Foršt
6.11.2001, 20:44
Kniha Zelená míle   
Další román o ženáchKNIHY

Román Rose Madder je z rodu románů o ženách. Vypráví příběh Rosie, která byla šestnáct let vdaná za policistu se sadistickými sklony. Jednoho dne se rozhodne od něj utéct. Vydává se autobusem co nejdále a v úplně cizím městě začíná za pomoci spolku Dcery a Sestry nový život. Její manžel Norman však naprosto nemá v úmyslu nechat jí být. Vydává se jí hledat. A protože je policista, nečiní mu to nijak velké problémy.
Když zhodnotíte námět, přidáte sadistické sklony Normana a přičtete k tomu Kingovu zálibu v dramatickém vyprávění, vyjde vám šance na velmi kvalitní čtení. Nebyl by to ale King, aby nevylepšil svůj příběh špetkou tajemna a mystična. Rosie navštíví antikvariát, kde jednak potká svého příštího vyvoleného a jednak zakoupí obraz, který se stane ústředním bodem rozuzlení celé knihy. Nemohu se ale zbavit dojmu, že King ten mystický obraz použije možná z důvodu, že mu nic jiného nezbývá. Tak, jak na začátku rozdá karty a jak je manžel Norman s každou další stránkou démoničtější a sadističtější, převálcoval by Rosii a jejího přítele jako buldozer. Do cesty se mu sice postaví statečná Gerta ze spolku Dcer a Sester, ale protože na Normana nemůže stačit, sehraje obraz posléze úlohu Deus ex machina, pro kterou je stejně od začátku knihy určen. Nicméně vzhledem k tomu, že u pera je mistr King, ani si jistého násilného řešení nepovšimnete.
King opět dokazuje, že vavříny nejlépe placeného spisovatele mu nepatří náhodou. Kniha má spád od samého začátku a jediné, co vás zachrání od jejího spolknutí za jeden večer je, že je delší než se dá za večer zvládnout. Vydechnout vás nechá jen na chviličku a hned se zase vrhne do víru dalšího děje. Některé scény jsou poměrně brutální a nejsou určeny nezletilým čtenářům. Kupříkladu výslech homosexuála Normanem, nebo některé scény z manželství Rosie a Normana.
Musím říci, že mužské plemeno zde King vykresluje poněkud nelichotivě, a i když se nápadník Rosie Bill snaží mužskou reputaci zachránit, stejně jej King nenechá udělat něco zásadního. Oslňuje pouze něžnou duší, útlými boky a silnou motorkou. Když jde do tuhého, uklidí ho autor pěkně stranou a nakonec ho radši nechá na všechno zapomenout. Jednají ženy. Ty skutečné i ty neskutečné. Prostě, hrdiny této knihy jsou ženy, ženy podvedené, znásilňované, bité, mučené, opovrhované. Ale zároveň ženy silné, cílevědomé, schopné (vybavuje se mi Irving a jeho Svět podle Garpa). A King se netají sympatiemi k nim.
Celý příběh dopadne poměrně dobře. Nicméně, zejména konec obsahuje okamžiky, které dělají z Kingových příběhů to, co jsou. Nekončí se totiž happy endem. Například Rosiiny nenadálé záchvaty vzteku dodávají konci knihy příchuť nezodpovězeného a nutí čtenáře přemýšlet, jak to ten autor vlastně myslel.
Překlad knihy je velmi kvalitní a i redaktor odvedl podle mého názoru velmi dobrou práci. Obálka je standardní, ve stejném duchu, jako jsou ostatní kingovky nakladatelství Beta - Dobrovský Ševčík. Zajímavé je, že ač to není první Kingův román vydaný tímto nakladatelstvím, překládal jej opět jiný překladatel, v tomto případě překladatelka. Čekal bych, že takové romány budou mít již jednoho překladatele. Ale na kvalitě překladu tato skutečnost poznat není.

70%

Jarda Foršt
6.11.2001, 20:43
Kniha Rose Madder   
Reliktní knihaKNIHY

Souhlasím, že je to kniha "nekingovská", ale osobně ji nepovažuju za špatnou, dokonce ji považuju za velmi dobrou. Nečte se lehce a tak je čtenář zklamán z konfrontace očekávání a reality. Já téhle knize říkám "reliktní". Kniha vznikla v poměrně dlouhém období. King ji začal psát velmi dávno a pokračoval na ní v podstatě ve volných chvílích mezi psaním dalších románů.
Proto si myslím, že Pistolník sice není to klasické strhující kingovské čtení, ale odráží velmi dobře to, co se Kingovi honí hlavou ještě "za" romány, které píše. Připadalo mi, že každá část pistolníka je "zbytkem" (proto reliktní) odrazů myšlenek, které měl při psaní něčeho jiného. Jeho talent prostě produkoval ještě další představy, které postupně zhmotňoval v Pistolníkovi. Jistě uznáte, že scéna s obětováním chlapce je skutečně brilantním popisem rozporu mezi cílem a prostředky.
Druhý díl, to je jiné kafe, to je pravda. Bomba hned na začátku. :-) Ale Pistolník je jediný a myslím i jedinečný. Těžko King napíše něco podobného (aspoň podle mého názoru).

100%

Jarda Foršt
6.11.2001, 20:13
Kniha Temná věž: Pistolník   
Strhující románKNIHY

Román Žhářka připomíná Kingovu prvotinu Carrie. Oba romány jsou o dívce (i když v rozdílném věku) a obě dívky mají telekinetické schopnosti. Tím však podobnost končí. Zatímco Carrie má nadání vrozené a svou silou posléze likviduje celé město, nadání hrdinky Žhářky je výsledkem nepodařeného vládního experimentu. Carrie je konfrontována se svým dospíváním, Žhářka s vládní silou.
Hlavním znakem románu Žhářka je, na Kinga nezvyklá, absence vedlejších dějů. King je mistr vedlejších peripetií, ale ve Žhářce směřuje přímo a neochvějně k cíli. Román má drajv, jako málokterý.
Hlavní hrdinka, sedmiletá Charlie, je dcerou rodičů, kteří se jako studenti zúčastnili tajného vládního experimentu s novými drogami. Na obou rodičích zanechal experiment stopy, ale v Charlie se koncentrovaly veškeré schopnosti, které droga vyvolala. Umí zapalovat pouhými myšlenkami. Samozřejmě, oba rodiče byli vládní institucí neustále sledováni a tak jim schopnostmi malé žhářky neunikly. Otec s dcerou se stávají psanci a štvanou zvěří a vládní moc se nezastaví před ničím.
Celý román je o konfliktu občana s vládní institucí. Je o bezduché mašinérii vtahující do sebe jedince, aby je zase vyvrhla pokřivené, nebo mrtvé. Kde končí svoboda jednotlivce a kde začíná státní, vyšší zájem? Na čí straně je právo, kde je spravedlnost?
Celý román je dramatický a strhující. Snad jen postava hlavního zloducha, je trochu moc démonická, ale kdoví, jaké jsou zákoutí duše jedinců, kteří se vymkli právu občanské společnosti a existují mimo ni, s vlastními pravidly a zákony.
Celý děj je směrován tak, jako obvykle, k velkému finále. Zahyne spousta lidí. Poteče mnoho krve. Tak, jak je děj strháván k tomuto obrovskému autodafé, je jasné, že z hlavních aktérů nepřežije nikdo. A kupodivu, nakonec ano. Malá Charlie přežívá. To je jediný kaz (klad, jak chcete) na celé knize (proboha, ne abyste mě někdo obviňoval ze sadismu). Malá sice přežije, ale já jsem přesvědčen, že až na naléhání nakladatele. King nedělá happy endy jen tak, jako americké filmy. King je v mnoha ohledech realista, až do morku kostí. Nicméně, stejně jsem si na konci oddychl, že alespoň Charlie byla ušetřena tragického konce, který postihl ty, kteří vítr zaseli, ty kteří přihlíželi a ty, kteří byli nevinní.
Po grafické stránce není knize co vytknout. Obálka je standardní této řady, překlad občas trochu zaskřípe, ale dá se to snést.

80%

Jarda Foršt
6.11.2001, 20:08
Kniha Žhářka   
  1  /Celkem stran: 1
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Recenze na první 4 díly
Další román o ženách
Reliktní kniha
Strhující román

1
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2021, Všechna práva vyhrazena