Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Vít Janiš
Zlatá pevná linkaKNIHY

Jaký je Puls? Inu, vezměte Svědectví (právě to se mi neustále při čtení vybavovalo) a osekejte jej o veškeré vedlejší vyprávění a hluboké charakteristiky postav až na samotnou akční dřeň - zbyde Puls. V obou románech je nosným prvkem putování postapokalyptickou krajinou. Na rozdíl od většiny ostatních Kingovek se Puls nepárá s nějakými sáhodlouhými popisy, vysvětlováním a charakteristikami, ale jde rovnou na věc. Akce začne na první stránce a skončí na poslední. Žádný oddech, žádná slabá místa, ale konstatní akce a napětí. Pokud máte rádi romány, kde se jde bez zbytečných řečí "rovnou na věc", pak berte Puls jako povinnou četbu.

70%

Vít Janiš
30.8.2012, 20:41
Kniha Puls   
Před kupolí, za kupolí...KNIHY

King chtěl tuto knihu napsat už v roce 1976, ale když si po čtrnácti dnech psaní uvědomil, o jak obtížnou látku se jedná, tak dle svých vlastních slov "stáhl ocas jako spráskaný pes" a nechal toho. No a dobře udělal, protože doba se za těch třiatřicet let posunula, přišly nové technologie, ale - a to zejména - King nám mezitím krásně vyzrál. Pokud jsem některým jeho románům vyčítal jistou dramaturgickou nevyrovnanost (Prokletí Salemu, Svědectví), v tomto případě musím s potěšením konstatovat, že Pod kupolí je báječně vyvážené dílo, které se rozjíždí sice postupně, nicméně od začátku až do samotného konce nabírá na obrátkách a nemá hluchá místa. Nevím, zda je to schopnou Kingovou redaktorkou nebo tím, že nám mistr prostě zraje jako víno, ale je to skvělé. Český překlad si pochvalu ale nezaslouží. Nerozumím například tomu, proč překladatelka používá výraz "pacemaker" místo krásně nečeského, za to všem dobře známého výrazu "kardiostimulátor". Rozsahem si nic nezadá s TO ani se Svědectvím, nicméně co do kvality zůstává za oběma z nich (i když, v případě Svědectví je to o prsa čínské běžkyně). Pod kupolí však určitě patří do TOP 5 Kingovy tvorby.

70%

Vít Janiš
8.8.2012, 19:29
Kniha Pod kupolí   
Postapokalypsa stravitelněKNIHY

Nejsem kdovíjakým milovníkem Mad Maxů či Vodních světů, proto jsem měl z tohoto díla trošku obavy, ovšem King se naštěstí většinu doby soustředí na to, co umí a co máme na jeho tvorbě nejraději - atmosféru. Svědectví je další výtečný kousek z mistrovy rané tvorby. Ještěže se nakonec stal slavným a mohl vydat román v původním rozsahu 1050 stran (původně vydal zkrácenou, 600stránkovou verzi). Čeká vás tedy jízda co do rozsahu srovnatelná s To. Záměrně říkám co do rozsahu, protože jinak zůstává král neporažen. Svědectví začne, na rozdíl od To, pěkně zprudka hned od začátku, ovšem zatímco gradace příběhu v To jde od pozvolného začátku do strhujícího konce lineárně nahoru, tady si projdeme sinusovkou. Spousta kritiků tvrdí, že první půlka knížky je špičková a druhá slabá. Tak jednoduché to ale není a není to ani spravedlivé vůči knize, protože toto hodnocení by mohlo dost čtenářů odradit. Knížku bych rozdělil do čtyř částí. První dvě čtvrtiny jsou vynikající, strhují, nebudete chtít přestat číst. Třetí čtvrtina je, pravda, slabší a ve čtvrté román nabere druhý dech a šine si to solidním tempem do finále. Těch tři sta stránek je, halt, nutno přežít, ale i ony mají svůj smysl, dávají příběhu hloubku a ať už je kritizuji jakkoli, oproti románu Lisey a její (nudný) příběh jsou strhujícím dramatem. Jak jsem zmínil, jedná se o jeden z Kingových prvních románů, takže tady nenajdete mnoho odkazů na jiná díla (jako např. v Pavučině snů), ale mihne se tady pár tradičních míst, jako je Castle Rock a obligátní Maine. Vzhledem k rozsahu je to ideální četba na dlouhé zimní večery (hlavně v chřipkové sezóně) nebo na letní dovolenou na chalupě. Na zahraniční dovolenou si raději vezměte něco jiného, protože touto bichlí si vyčerpáte tak polovinu limitu váhy zavadel do letadla a stejně ji během dovolené nestačíte přečíst. :-) Po tomto příběhu pro vás v každém případě chřipka získá nový rozměr a jakmile uslyšíte někoho zakašlat, zježí se vám chlupy na zátylku a budete chtít utéct.

70%

Vít Janiš
1.6.2011, 23:59
Kniha Svědectví   
Nuda na noční směněKNIHY

Sbírka obsahuje řadu výborných povídek (Prokletí Jeruzalému, Šroťák, Bojiště, Náklaďáky, Římsa, Nekuřáci, a. s.) i několik vyloženě špatných (Noční příboj, Žena v pokoji). Je zajímavé, že zrovna povídka Noční směna, která dala celé sbírce název, patří k tomu slabšímu. Přestože je tato sbírka zajímavější a čtivější než Noční můry a snové výjevy, mně osobně King jako povídkář definitivně nepřesvědčil. Částečně je to dáno tím, že preferuji romány a částečně je to neschopností autora smysluplně finišovat (výjimky potvrzující pravidlo jsem uvedl na začátku).

50%

Vít Janiš
6.3.2011, 21:50
Kniha Noční směna   
Oz Veuiký a StuašuivýKNIHY

Hned ze startu je potřeba vyvrátit velkohubé prohlášení na zadním přebalu knihy "NEJDĚSIVĚJŠÍ KINGOVA KNIHA, JAKÁ KDY BYLA NAPSÁNA." Definici "děsivá" splňuje zhruba na posledních 30 stranách. Pokud chcete něco opravdu děsivého, pusťte se do Osvícení. Řbitovu zviřátek ovšem nelze upřít schopnost udržet pozornost a stupňující se spád příběhu, který ke konci chytí pořádný lauf a už vám nedovolí se odtrhnout. Postavy se občas chovají divně (nenapadá mě jiný výraz), ale ve chvíli, kdy už si říkáte, že jsou to takoví pitomci, že by si zasloužili umřít nějakou obzvláště vypečenou woodoo-srmtí, nějakým způsobem se jejich chování (trošku) vysvětlí a vaše racio se zase na pár stran uklidní. Řbitov zviřátek rozhodně představuje typického zástupce kingovských hororových příběhů, ovšem v porovnání s jeho ostatní produkcí se jedná jen o lehký nadprůměr. Závěrem odcituji jednu repliku, která mě rozchechtala (ano, i horor může být zábavný): "Ať se propadnu, jestli tohle není druhý hřbitov, na kterém jsem sebou dneska seknul... a válet se na dvou hřbitovech je za jeden den trochu moc."

60%

Vít Janiš
17.1.2011, 18:18
Kniha Řbitov zviřátek   
  1 | 2 | 3    Nejstarší /Celkem stran: 3
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Zlatá pevná linka
Před kupolí, za kupolí...
Postapokalypsa stravitelně
Nuda na noční směně
Oz Veuiký a Stuašuivý

1 | 2 | 3
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2021, Všechna práva vyhrazena