Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Zdeněk Rajský
Je to stále těžší.KNIHY

Je stále těžší psát recenze a hodnotiv velkého mistra. To se týká i "Doktora spánka," kterého jsem dostal pod stromeček s "Panem Mercedesem." Zatímco psychodetektivka mě příjemně překvapila tím jak se SK umí pohybovat v žánru pro něm neobvyklém, tak Danova natahovaná sága mě zas tolik nezaujala, mnohé se opakuje, mnohé klopotně naroubovává. Autor velmi rád více či méně propojuje různé romány postavami, rád se také k prostředí svých děl vrací nebo na ně odvolává. Je jasné, že si tady udělal radost v míře vrchovaté, ale jak sám přiznává, tak nastavovaná kaše nejen ve filmu témeř pravidelně není tak chutná jako čerstvě připravená. Osvícení je bomba, což bych o Doktorovi netvrdil, King si to asi tentokrát nemyslí. Protože mě "Mercedes" nadchnul, tak tady dlouho trvalo než jsem se začetl. Tak asi od stodvacáté strany jsem se konečně chytil a docela to uprašovalo. Jenomže závěr (což je u Stephena pomalu pravidlo) to je zase změť myšlenek a obrazů, které se pokouší čtenáři imputovat cosi, co se špatně až klopotně přijímá a schroustává. Dnes jsem jsem knihu zaklapl a vložil mezi její sestřičky, a tak jsem možná příliš příkrý, kdoví jestli se k ní vrátím a pak třeba názor změním. Zatím je to ale na 60 %.

60%

Zdeněk Rajský
5.1.2015, 23:35
Kniha Doktor Spánek   
RozpakyKNIHY

Možná jsem, vzhledem k délce díla, četl příliš nesoustředěně, ale s To to, podle mého názoru, nelze srovnávat ani zdaleka. Není tu v podstatě nic nového, spíš nadbytek, nepřeberné obrazy umírání, násilí páchané na dětech, ženách, starcích. Ty nejnižší lidské pudy popsané s gustem step by step. Neznáme zlo je opět nástrojem k vykreslení charakterů, ale tentokrát je herců více než je zdrávo, malých příběhů inflace, takže čtenář ztrácí přehled, tudíž nejednou postrádám hloubku charakterů, ne vždy jsou podány přesvědčivě, spíše jen načrtnuty. Silnou stránku tak vidím v odrazu současného „globalizovaného“ světa, kdy jednotlivec je nelítostně vláčen událostmi, aniž je může nějak ovlivnit, korigovat. Mikrosvěta pod kupolí (Jaký je rozdíl mezi kupolí a kopulí – co je správnější?) se zmocní bezohlednost a nelidskost, podporovaná figurkami bez zásad, které se potřebují přimknout k silným leč bezskrupulózním vůdcům, kterým ochotně slouží, jsou poslušnými vykonavateli jejich egoistických záměrů. King chtěl zřejmě ukázat bezvýchodnost řešení problémů v izolované komunitě, kdy dobro podléhá zlu, protože jeho nástroje jsou málo účinné. Nelze se proto divit tomu, že celý konflikt autor vyřeší vyhlazením téměř všeho živého, dobro se nestačí mobilizovat, sobecké zlo se vlastně samo zničí a do pekel s sebou vezme všechny. Že události „pod pokličkou“ se snadno mohou rozrůst do obludných (globálních) rozměrů? O tom nelze pochybovat. To je memento. Nicméně, trvám na názoru, že syrovosti a surovosti si v tomto případě King vychutnal do té míry, že základnímu poselství to u méně otrlých čtenářů bude na škodu.

60%

Zdeněk Rajský
8.3.2012, 10:13
Kniha Pod kupolí   
To je vrchol, aleKNIHY

S Kingem jsem se seznámil, jakoby mimoděk, při zhlédnutí Osvícení, takže skvělí Kubrick a Nicholson mě k němu vlastně přivedli. Logicky jsem si opatřil román a s "hrůzou" zjistil, že je ještě lepší než film. Takže k To jsem přistupoval již s velkým očekáváním. Byl to úžasný zážitek a od té doby jsem přečetl snad všechno co napsal. Těším se na každý nový přírůstek do knihovny, ale už mě nic tak nenadchlo jako TO. Nejblíže k extatice byla četba Srdcí v Atlantidě, i když se v ní odvolává na Temnou věž, ke které jsem stále ještě nenašel cestu. Nechci It!, tenhle kultovní kus, nějak podrobně rozebírat, to tady učinili mnozí, jen bych vyzdvihl mistrovský popis psychologie postav a jejich vzájemných vztahů. Pro mě je King v tomto ohledu nedostižný! Dějová kostra nebývá zdaleka tak poutavá jako právě tahle lahodná "vata." To je ostatně patrné i z filmů, podle jeho předloh natočených, které zdaleka nejsou tak úspěšné. Soudím, že je to proto, že filmy sledují právě a především onu kostru, ale na plátno nedokáží (nemohou) přenést ten vnitří svět hrdinů, případně spisovatelem použitá barvitá adjektiva. Jsem přesvědčen, že právě v tomto románě dovedl vzájemnou interakci postav k dokonalosti. Na pozadí vcelku nepříliš vynalézavého příběhu rozehrál ohromnou paletu bratrských, rodičovských, partnerských, (ne)přátelských, a vůbec mezilidských, mikropříběhů. Člověk si posteskne: "Vždyť tohle znám! Proč já něco takového nedokážu vyjádřit!" Omlouvám se fanouškům za tu nevynalézavost, ale je to můj subjektivní dojem, přičemž si jsem vědom o jaký žánr jde. Je to ale chyba samotného mistra, :-)) on totiž žánr hororu přivedl k dokonalosti a člověk ho bere jako PANA spisovatele - pak hledá mouchy i tam, kde nejsou. Jinak bych rád poděkoval lidem na tomhle webu, že dali dohromady fandy a umožňují jim vyřádit se.

90%

Zdeněk Rajský
7.3.2012, 17:09
Kniha To   
  1  /Celkem stran: 1
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Je to stále těžší.
Rozpaky
To je vrchol, ale

1
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2021, Všechna práva vyhrazena