Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Tomáš Koníček
KrásaKNIHY

Pamatuju si, že hodně dávno jsem se chtěl podívat na film Zelená míle. Jenomže já sem ho propás. No nic, řekl jsem si. Nevadí. Po čase jsem narazil na knížku, která se jmenovala Zelená míle (ještě jsem skoro nic o Kingovi nevěděl a ani jsem neznal tyhle stránky). Neváhal jsem a samozřejmě zakoupil. No a přečet.
Děj nás zavádí do věznice Cold Mountain na přelomu let třicátých a dvacatých. Hlavním vypravečem (a zároveň oddělení „smrti“) je Paul Edgecomb. Jeho oddělení obsahuje několik málo cel, kde si odpikávají své poslední dny ti nejhorší zločinci.
Časem do jeho oddělení přijde John Coffey. Podle záznamů ho našli u potoka, kde v rukou držel dvě dvojčata, která měl znásilnit a poté zabít. Paul po pár dnech zjistí, že John má nějakou nadpřirozenou schopnost – dokáže z člověka vytáhnout nemoc a to i smrtelného charakteru. Začne se tedy o celý případ více zajímat a odkrývá všechny skutečnosti.
Opět jsem tuto knihu přečetl rychle, pomalu mi to prostě nešlo, byla perfektní ve všem, nevyktnul bych vůbec nic. Líbilo si mi i jak autor pojal vyprávění a krásně utajil věk Paula. Jeho badání ve vzpomínkách vylíčil perfektně. Trošku mi sice zklamal konec, nemyslím konec knihy, ale konec vyprávění. Kdo nečetl, doporučuju, kdo viděl film, doporučuju ještě víc

100%

Tomáš Koníček
9.9.2004, 20:25
Kniha Zelená míle   
ŠpičkaKNIHY

Srdce jsou rozděleny do pěti příběhů, mohl bych říci kapitol, které spolu lehce (některé víc a některé míň) souvicí a postupně časově navazují (krásně chronologicky).

V prvním příběhu se setkáváme s Bobbym Garfieldem a jeho kamarády – Johnem Sullivanem a Carol Gerberovou. Je to příběh z dětství, kdy všem bylo kolem jedenáctého a dvanáctého roku. Čas nás zavedl do prázdnin roku 1960. Do domu, kde bydlí Bobby Garfield, se nastěhuje starý muž, Ted Brautigan. Už od prvních chvil se chová divně, ale Bobby si Teda oblíbí, na rozdíl od jeho matky Liz, která ho příml nesnáší. Ted se postupem času zmiňuje o Ničemních mužích ve žlutých pláštích, kteří by ho mohli ohrozit. Občas dostane nějaké okno, kdy začne mluvit něco v nesrozumitelné řeči (možná ušlechtilá reč ze Středosvěta), ale vždy se dá opět do normálu. Nakonec je Ted přeci jen lapen a my se dozvídáme, že je Bořitel ze světa Temné věže.

Další příběh se odehrává v roce 1966, děj nás zavede do univerzitní koleje, kde mnoho studentů propadne hře zvané srdce. Většina z nich dopadně špatně, na vlásku je také Peter Riley, který se dokonce shodou okolností vyspí na tamější koleji s Carol Gerberovou. Kolem všech začíná buřit nový směr hippies, dost studentů tomuto směri či životnímu stylu propadne a zanechají univerzity (Carol apod).

Ve třetím se setkáváme už s postarším mužem, Williem, který figuroval již v příběhu prvním. Je rok 1984 a on se živí jako „neúspěšný bezdomovec“. Denně si přijde tak na 3000 dolarů, má vlastní dům a manželku. Je trochu depresivní a musí podplácet policajty, aby mu jeho „práci“ nevzali. Příběh je pojat jako jeden den, kapitolu tvoří jednotlivé časové úseky, je to pojaté opravdu zvláštně a chytlavě.
Předposlední příběh se točí kolem Johna Sullivana, který vzpomína na svůj „pobyt“ ve Vietnamu, příběh se nám krásně dodělává. Nakonec ale Sully-John umírá při dešti domácích přístrojů v zácpě na dálnici.

Pátý, poslední příběh z knihy pojednává o pohřbu SJ. Hlavní postavou je Bobby, který vzpomíná na celý život, kde a co a jak prožil. Po pohřbu si sedá na lavičk do parku, kde se potkává s Carol.

Celá kniha je fantastická, přečetl jsem jí za jeden den, od rána do večera. Opravdu jedna z nejlepších, kterou jsem kdy od kinga četl, může se klidně postavit i Temné věži

100%

Tomáš Koníček
8.9.2004, 11:18
Kniha Srdce v Atlantidě   
SusanKNIHY

Opět nám děj perfektně kráčí dál bez povšimnutí přechodu mezi jednotlivými díly. Roland ale už nemůže dál držet zbytek svého ka-tet bez vědomosti a vypráví jim osudový příběh ze svého dětství. Samozřejmě o Susan Delgadové.

Toto téma je naprostou většinou z knihy a je perfektní. Je psána lehounce odlišným stylem, King se prostě pořád v Temné věž zlepšuje. Nemyslím tím, že by neuměl psát, je mistr hororu, samozřejmě, nicméně žánr Temné věže nelze pojmenovat, je to naprostý originál a každý velký spisovatel potřebuje trochu zorientování, i když se knihy píšou samy.

Po dočtení jsem konečně pochopil (nebo alespoň z části), kdo Roland je a byl. Celý příběh se pořádně otevřel a ještě více zamotal. Opět mohu jen doporučit, nikdy jsem nic obdobného nečetl a pochybuju, že i někdy jindy číst budu.

100%

Tomáš Koníček
7.9.2004, 22:49
Kniha Temná věž IV: Čaroděj a sklo   
Blaine monoKNIHY

Blaine mono se mi už nikdy nemůže vypařit z hlavy. Zase jsem celý díl zhltnul během několika dní. Krásně nám navazuje na dvojku, nebo ještě líp, vlastně jí dokončuje. Narozdíl od přechodu z prvního dílu do druhého, kde bylo vše ráz na ráz (nebo dalo by se říct, že postupovalo krásně lineárně, kde vše mohlo správně, i když podivně, navazovat), tady obě knihy "podle názvů" prolínají. Trojice musí ještě dobrat svého třetího, kterým není nikdo jiný, než Jack (známe všichni z Pistolníka). Postupně putují dál, až se jim podaří dostat se na stezku paprsku (Temná věž stojí uprostřed "kruhu", který má 12 cípů ve formě strážců - ty jsou propojeni paprsky tak, aby směřovaly vždy přes Věž). Dokážou si pohrát s Blainem mono, nadzvukovým vlakem a zjišťují spoustu podivných pospojitostí mezi lidskými pohádkami a tamějších světem.
Nemohu nedoporučit!!!

100%

Tomáš Koníček
7.9.2004, 22:38
Kniha Temná věž III: Pustiny   
ZvykKNIHY

Musím říct, že první díl mi ohromil mnohem víc. Nechci samozřejmě na úvod Vyvolené nijak shazovat, ale pomalu jsem si přivykl na styl Temné věže a nemělo mě co ohromit. Knihu sem přečetl za dva dny, měl jsem jí po ruce pořád. Velice se mi líbil způsob vybírání nových "pistolníků" a propojení různých kde a kdy. Vřele doporučuju, nikdy jsem nečetl lepší sérii příběhů

100%

Tomáš Koníček
7.9.2004, 22:28
Kniha Temná věž II: Tři vyvolení   
  1 | 2 | 3 | 4    Nejstarší /Celkem stran: 4
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Krása
Špička
Susan
Blaine mono
Zvyk

1 | 2 | 3 | 4
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2021, Všechna práva vyhrazena