Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Blueclown
Pytel kostíKNIHY

Ze začátku jsem Pytel kostí vůbec nechtěl číst. Jednak mě odrazovaly poměrně negativní kritiky od Kingových fanoušků, jednak jsem se docela bál popisu knihy jakožto „hororu spojeného s love story“. Ruku na srdce, Stephen King je do značné míry o komerci. Vůbec ne takovým způsobem jako Harry Potter ( mmch., skvělé knížky ) nebo filmová trilogie Pán prstenů…..ostatně moc dobře si taky neumím představit gumové figurky Pennywise schované v kindrvejcích, ale z několika Kingových knih devadesátých let mám prostě pocit, že by vůbec nevznikly, kdyby K. neměl jistotu, že za ně dostane honorář několik milionů dolarů ihned po jejich vydání. Logicky mě proto napadlo, že zmíněná „lovestory“ bude jenom další tah, jak ke koupi přimět i ty čtenáře, kteří by na čistě hororovou knihu nesáhli ani dvoumetrovou tyčí.
Nakonec jsem se samozřejmě k Pytli kostí přinutil, protože King jako autor je přece jen silné lákadlo i přes všechny žvásty na přebalu. Nebudu zbytečně popisovat děj, a tím pádem kazit dalším čtenářům jejich zážitek, takže jen stručně. Hlavním hrdinou je spisovatel ( jak novátorské;-)) Michael Noonan. Na samém začátku jeho knihy zemře jeho žena a s ní, jak se později dovídá, i jejich nenarozené dítě. Noonan je zdrcen, a tak odjíždí do jejich letního domu, aby se z tragédie vzpamatoval. Zde se náhodou setkává se svobodnou matkou Mattie a její tříletou dcerkou Kyrou. Postupně si je oblíbí a snaží se Mattie pomoci ve sporu o Kyru, který vede se svým tchánem, počítačovým magnátem Maxem Devorem. Současně se rozvíjí i druhá dějová linka, ve které Michael pozoruje paranormální jevy, které se začínají dít v jeho domě. Jak je už v Kingových knihách zvykem, obě dějové linie se postupně prolínají, objevuje se prokletí z minulosti a kniha vás drží až k víceméně apokalyptickému závěru.
Pytel kostí je opět napsán skvělým stylem, i když ze začátku byla kniha celkem zdlouhavá a vůbec jsem se nemohl do děje dostat. Zhruba v první třetině knihy ale chytne a podle Kingova hesla vás děj už pořád táhne dál. Lovestory jsem téměř neobjevil, a až na několik málo pasáží je to klasika, kterou už tolikrát King použil ve svých předchozích dílech. Výrazně slabší stránkou knihy byla zápletka, ne že by byla špatná, ale připadá mi že takovéto jsem v knihách Kinga už viděl a že se v mnohém opakuje. Nebýt vynikajícího vypravěčství, byla by to myslím celkem nuda. Asi nejzábavnější byly vstupy z minulého století na konci knihy a místa, kde se minulost prolínala se současností. Teprve v těchto pasážích to byl ten starý dobrý King, jak ho známe z 80. let. Nakonec to nebyla tak špatná knížka, jak jsem čekal a většinu času jsem se u ní bavil. King však umí líp, nebo spíš uměl a tak trochu se bojím, že nic lepšího už od něj čekat nemůžeme. U jiného autora bych asi hodnotil 9, tady dávám 7

70%

Blueclown
28.2.2004, 20:11
Kniha Pytel kostí   
Misery nechce zemřítFILMY

Tuto adaptaci románu Misery jsem viděl poměrně dávno (2 - 3 roky), takže si přesně nevybavuji podrobnosti, rozhodně si ale pamatuji na to, že šlo o velmi kvalitní snímek. Ve skutečnosti jsem se právě díky tomuto filmu dostal k celé tvorbě mistra K., a k tomu by mě nějaký brak nepřiměl.
V knize se sice několik pasáží odehrává jiným způsobem než ve filmu, ale nikdy to není na úkor příběhu nebo zábavy, takže to nemůžu autorům vytýkat. Jediná změna, která mi vadila bylo zjemnění některých scén, díky čemuž dílo ztrácí tu správnou drsně-kingovskou atmosféru ( takže žádná amputace končetinse nekoná), na druhou stranu docela chápu, že doslovné převedení by u většiny diváků způsobilo....ehm..žaludeční potíže. Skvělý je herecký výkon Kathy Batesové. Ve chvíli, kdy je na obrazovce ona, Kingův příběh ožívá v té nejvyšší kvalitě a vy jí její roli prostě nemůžete neuvěřit.
Ostatní herecké role (Paul Shaldon) jsou také zvládnuté, ale už tolik nevynikají.
Výsledek - jeden z mála kingových románů, se kterým si filmaři dokázali poradit.Devítka

90%

Blueclown
23.2.2004, 13:24
Film Misery nechce zemřít   
Riding the bulletKNIHY

Poprvé jsem ji četl staženou z internetu, podruhé v povídkovém souboru Všechno je definitivní. Už jen to, že jsem si ji sjel 2x svědčí o tom, že nejde o lacinou záležitost. Téma rozhodování se mezi vlastním životem a životem matky se všemi argumenty pro i proti je "lahůdka".Co zamrzí je fakt, že King právě tak silný motiv zpracoval docela povrchně. Od krále hororu bych přece jen čekal, že půjde trochu víc do hloubky, ten příběh si to určitě zasluhuje. Co ovšem nezklamalo byl skvělý vypravěčský um mistra K. Ta povídka vás chytne a nepustí až do posledního řádku. Tradičně skvělá atmosféra je nejhustější zhruba uprostřed dílka, ve chvíli kdy hlavní hrdina jede v autě s Georgem Staubem. Jejich dialog, kdy si s ním Staub hraje jak kočka s myší je excelentní. Rovněž některé popisné scény (proužky kouře pronikající mezi stehy)jsou nezapomenutelné. Po této části se tempo vyprávění zvolňuje a povídka má již méně výrazný dojezd.
I přes těch pár nedostatků ale určitě stojí za přečtení a mezi ostatními povídkami z Všeho definitivního ji vidím jako nadprůměrnou.Takže?....sedmička

70%

Blueclown
12.2.2004, 23:00
Kniha Jízda na Střele   
  1  /Celkem stran: 1
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Pytel kostí
Misery nechce zemřít
Riding the bullet

1
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čtou 2 lidé

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena