Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Jumbik
Ka-tet 19ti či 99tiKNIHY

Roland a jeho společníci jsou po setkání se s Walterem/Merlinem/Maerlynem či Mužem v černém opět na své cestě za temnou věží. Opět následují "stezku" paprsku a Roland si poprvé všímá nového člena jejich ka-tet. Je to Mia další osobnost Susannah a jde jí jen o jedno a to porodit svého "Chlapíčka". Toto však nemění nic na tom že jsou požádáni občany Cally o pomoc proti takzvaným Vlkům kteří každou generaci kradou jejich děti. Záhada 19ky a 99tky či příběh otce Callahana čeká jen na vás...

Pátý díl temné věže postupuje ve svižném tempu ke konci celé serie a mě nezbývá nic jiného nežli říci bravo! Celá kniha je skvěle napsána. Autor se vyhnul nudnému převypravování a přesto že knihá má (opět) přes 600 stránek tak ubíhá velmi čile. Proti tomu jak tu mnozí popisovali celkovou nudnost musím protestovat. Ano je tu málo akce zato však napětí je tu dostatek. Nyní již návrat do minunolsti (v podání otce Callahana) obstál a vyhnul se přehršlému perfekcionismu a působí daleko lepším a svěžejším dojmem. Musím ale pokárat Kinga za přehršlé omílání znamení ve formě 19. Přesto že jsem ho pochopil celkem dobře tak mohlo být zredukováno na rozumnou normu kdy ani neotravuje ani nepohoršuje. Následné promítnutí samotného spisovatele do příběhu však považuji za neuvěřitelně originální nápad a kvituji ho. Mám pocit že v šestém díle si toho ještě užijeme dostatek.

Velmi rád této knize dávám 100% jelikož po Pustinách jde o další opravdové potěšení ke čtení. Ponořte se do světa kde Růže dává naději a Věž volá po Rolandovi. Doporučuji!

100%

Jumbik
17.3.2005, 14:12
Kniha Temná věž V: Vlci z Cally   
"Rolandův výlet do minulostiKNIHY

Roland, Eddie, Susanah a Jake s Ochem jež tvoří jedno Ka-tet z mnoha se dostávají ze spáru lstivého avšak téměř šíleného Blainea. Jejich osud řídí všemocné Ka a nyní je zavedlo do světa který je mimo ten Pistolníkův. Tento takzvaný výlet jim však poskytne dost času na to aby si Roland uvědomil jak důležité je aby jeho společníci znali část jeho minulosti. Tu část která byla jedna z nejbouřlivějších a na které také započala jeho cesta za Temnou věží...

Čaroděj a sklo je již čtvrtým pokračováním o putování Rolanda posledního Pistolníka za Temnou věží. Kniha je o dost obsáhlejší nežli předchozí díly avšak to ji právě přidáva na svém kouzlu. Roland se v ní ponořuje do vyprávění svého příběhu o své osudové lásce a počátku jeho cesty za Temnou věží. Odhaluje jeho temnou část kdy se o Rolandovi dozvímě mnoho "špatných" věcí avšak proto je také vypráví. Jeho společníci to musí vědět. Teď ale musím konstatovat že tak hluboké ponoření do jeho minulosti může být až naškodu protože poté ubíra místo věcím které předchází a nadchází Rolandovu vyprávění.

S těžkým srdcem dávám této knize 80%. Je to spíše ovlivněno pocity které z této knihy mám ale nemůžu se zbavit dojmu že Rolandovo vyprávění mělo být přecijen kratší a dát tak místo věcem které se stávají poté. I tak vám ji vřele doporučuji. Jako pokračování ságy o Temné věži je to výborné dílo a rozšíří to vaši chuť po dalším díle.

80%

Jumbik
16.3.2005, 19:48
Kniha Temná věž IV: Čaroděj a sklo   
Ka-tet na cestě za VěžíKNIHY

Rolandovo ka-tet pokračuje na cestě za Temnou věží. Jeho společníci ještě zcelá nechápají co tato tajemná Věž představuje ale brzi to zjistí. Roland je učí vše co by měli znát o střílení a chování pistolníků. Sám však trpí něčím co se nedá jen tak vylěčit. Časovým paradoxem který způsobil zachráněním Jakea v jeho světě se mu v hlavě objevila ozvěna věcí které se nestali a nyní se začínají hádat s těmi které se podle nynějších věcí opravdu staly. Roland pomalu ale jistě propadá šílenství a Jake na tom není o moc lépe. Naděje tu však ještě je a Eddie který znovu začíná vyřezávat to nějakým způsobem ví...

Pustiny aneb třetí díl Temné věže je opravdu mistrovské dílo. Začátek je sice trochu pomalý ale brzy nabírá nevýdaných otáček. Kniha se čte skoro sama od sebe a vše zapadá opravdu dokonale. Je plná napětí a dobrodružství které vás nenechá vydechnout dokud ji nedočtete. Závěr odehrávající se v Ludu a konečná jízda v Blaineovi už jsou jen opravdu velkou třešínkou na již skvělém ději.

U hodnocení této knihy budu velmi štědrý. Dávám jí celých 100% jelikož je opravdu skvělá. Putování Rolandova ka-tet vážně stojí za přečtení. Nebudete litovat!

100%

Jumbik
16.3.2005, 19:14
Kniha Temná věž III: Pustiny   
Pouť za Temnou věží pokračujeKNIHY

Roland z Gileadu opět pokračuje ve své pouťi za Temnou věží. Cestou by se nezastavil před ničím a dokud nezaduje na "roh" Věže či nepadne mrtev k zemi tak nenajde klidu. Při svém zaslepeném hledání pokračuje po rozhovoru s Mužem v černém. On Walter mu vyložil budoucnost z karet jež mu předurčuje setkání se s Třemi vyvolenými. A Pistolník spíše z důvodů všemocného Ka nežli své vůle se k nim také dostane. Jeho setkání však nejsou až tak jednoduchá jak by se mohlo na první pohled zdát.

Po přečtení prvního dílu jsem byl opravdu zvědavý co přinese druhý a zda se dočkám odpovědí na tak velké množství otázek které zanechal. Odpovědí však moc nedodal spíše přinesl o pár otázek navíc. Jedno je však jisté. Druhý díl je mnohem ucelenější a čtivější nežli díl první. Způsob jakým Roland získává nové společníky je unikátní a svědčí o Kingově velké fantazii. Kniha vám nedá spát dokud ji nedočtete a pak se s ještě větší vervou vrhnete na díl další. Moje subjektivní hodnocení je nyní opět vysoké což však neznamená že z objektivnáho hlediska by si kniha nezasloužila stejné. Jedná se o opravdu povedenou a čtivou věc. Doporučuji.

90%

Jumbik
16.3.2005, 19:11
Kniha Temná věž II: Tři vyvolení   
"Pouť za Temnou věží začíná"KNIHY

Cesta za temnou věží započíná zdánlivě jednoduše a to Pistolníkem sledujícího Muže v černém. Uvádím zdánlivě protože tato cesta započala již dávno předtím ale kniha samotná už ne. Autor se nám snaží popsat cestu Rolanda z Gileadu za "tajemstvím" Temné věže k němuž drží klíče Můž v černém alias Walter. Roland je posledním z pistolníků a to počem prahne může změnit osudy všech lidí a světů ve kterých tito lidé žijí. Nyní to možná nechápe ale "brzy" pochopí.

Myslím že krátké nastínení děje stačilo a teď k samotné recenzi. Kniha Pistolník je první v řadě příběhu o Temné věži. Jako taková však trpí menšími neduhy. Autor ji začal psát již v studentských letech a na začátku knihy to je také vidět. Stephen King ji však v té době nedopsal a učinil tak až mnohem později. Obrat je cítit někdy v polovině příběhu kdy se "vypravování" chopil již "uzrálý" spisovatel. Bohužel na celé knize se to trochu podepsalo a příběh jako celek zanechává více otázek nežli odpovědí. Vyzařuje z něj velká síla ale ne zcela ovládnutá. Stephen King Pistolníka nazval ne zcela kompletním a v tomto s ním musím souhlasit.

Nicméně abych jen nekritizoval ... kniha se mi velmi líbila ale nebýt toho že již vyšly pokračování tak bych byl zakončením velmi rozčarován. Počet otázek které konec zanechá je opravdu ohromný. S. King je v některých ohledech opravdu podivná osoba :)

S těžkým srdcem této knize musím udělit střízlivých 70%. Na díle je poznat že si autor ještě nebyl zdaleka vědom toho co tvoří ale i tak se s tím popral na 1. Moje subjektivní hodnocení (s ohledem na další díly) by knize dalo 80-90% ale mé praktičtější objektivní jen již zmiňovaných 70. Věřte mi však že z toho nejsem nijak veselý.

70%

Jumbik
16.3.2005, 14:16
Kniha Temná věž: Pistolník   
  1  /Celkem stran: 1
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Ka-tet 19ti či 99ti
"Rolandův výlet do minulosti
Ka-tet na cestě za Věží
Pouť za Temnou věží pokračuje
"Pouť za Temnou věží začíná"

1
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena