Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Smoca
Bylo to dobré a já říkám, díkyKNIHY

Není to dlouho, kdy jsem dočetl pátý díl seriálu Temná Věž "Vlci z Cally".
Zpočátku jsem se nemohl do děje "zažrat" tím správným způsobem, jak jsem u většiny děl Stephena Kinga zvyklý, ale todesování našeho Ka-Tet do New Yorku a vyprávění Perre Callahana o "cestě" ze Jerusalem's Lotu již nastartovalo všechno moje vnímání na plné obrátky. Upřímně jsem významně ocenil, že autor se nepustil do zdlouhavého líčení souboje s vlky (tato část byla popsána svižně a stručně), ale většinou se soustředil na rozvoj našeho poznání jednotlivých postav - Rolandovo "revma", Suzannah versus Mia, ryze světské potíže otce Callahana (drink), ryze tajemné potíže otce Callahana (vampires) nebo i náboženské postoje "Roland versus Callahan". Dávám knize o něco více bodů, než jsem dal předchozím dílům.

80%

Smoca
12.9.2005, 16:40
Kniha Temná věž V: Vlci z Cally   
Čaroděj a Sklo - začátekKNIHY

Začátek tohoto dílu TV přímo navazuje na předchozí díl "Pustiny" a čtenář se dozví, jak Ka-tet vyzraje nad záludností a logikou Blaine Mona. V Topece se na chvíli dostaneme i do světa nemoci Kapitána Tripse (Svědectví) a Roland začíná vyprávět svůj příběh, který zabírá 80% čtvrtého dílu.
Bylo objasněno hodně z věcí, které se Rolandovi v minulosti přihodily, ale nemohu se zbavit pocitu, že příběh z městečka Mejis s Temnou Věží nesouvisí anebo jen okrajově. Mnohem více se dotýká dobrosružství souboje s "Dobrým mužem", které je vyprávěno paralelně. Rolandovo rozhodnutí dát přednost Věži před vším ostatním, které přijme po cestování v růžovém skle, je popsáno hodně letmo a trochu nepochopitelně, pro mě alespoň. Je pravděpodobné, že nakonec se všechno může včas spojit do jednoho celistvého příběhu, protože Maerlyn, Merlin, Farson, Flagg nebo Karmínový král všechno nakonec propojí.
Další drobná výtka: Příběh Rolanda byl značně předvídatelný. Nevadilo by mi to tolik, kdyby vyprávění nezabíralo cca 400 stran.
Hodnotím tedy shodnou známkou jako Tři Vyvolené a Pustiny a opět jen a jen doporučuji pokračovat se Stephenem, Rolandem, Eddiem, Susannah, Jakem a Ochem v našem společném putování.

70%

Smoca
30.8.2005, 13:47
Kniha Temná věž IV: Čaroděj a sklo   
To be continued .....KNIHY

Třetí díl Temné věže se přes svůj pomalejší rozjezd dostal nakonec do skvělé románové rychlosti. Líčení "návratu" Jakeho do Středosvěta byl velice zajimavý a jeho první věta: "Takže jste ten vlak ještě nenašli?" nastartovala veliká očekávání. Hodnotím stejnou známkou jako díl předchozí. Nemohu říci, že by se mi Tři Vyvolení nebo Pustiny líbily jedno více nebo méně. Dveře mezi světy rozhodně nedopadly hůře než Kolíbka v Ludu. Teď jsem šáhl po jiné knize, abych před Čarodějem a sklem setřásl pustinný pocit a dokázal čtvrtý díl přijmout s mírným odstupem. Nicméně, stejně jako předchozí díly, mohu vřele všem doporučit, pokračovat třetím dílem s Rolandem a jeho Ka-tet v cestě k Temné věži.

70%

Smoca
23.5.2005, 16:20
Kniha Temná věž III: Pustiny   
"Gunslingers wanted"KNIHY

Druhé pokračování skvělé fantasy Temná věž je, dle mého názoru, kompaktnějším dílem, u kterého je podstatně snažší sledovat děj a chápat jej, než tomu bylo u Pistolníka. Lze tedy říci, že druhý díl je o mnoho čtivější prvního. S ohledem na zatím jen "drobné" protnutí světů prostřednictvím prapodivných dveří na pobřeží, jsem nesmírně zvědavý na literární ztvárnění samotné Temné věže, kde se budou prolínat světy všechny. Popis pobytu Rolanda v těle Eddieho nebo Jacka Morta byl pro mě velice zajímavý, zejména s ohledem na možnost postiženého jedince Rolandův vpád vnímat. I humroidi se spoustou "nesmyslných" otázek, se svou bezcitnou tichou "krutostí", která je často v přírodě k vidění a úvahy hlavních hrdinů o výši jejich inteligence, byli ozdobou celého velice zajímavého děje. Oproti Pistolníkovi přidávám na hodnocení. Ještě vyššímu hodnocení brání skutečnost, že příběh se zatím rozjíždí a kvalitu by mohlo být velice těžké udržet. Již jsem i od SK četl knihy s velice vzrušujícím začátkem a poměrně rozporuplným a na můj vkus urychlenějším koncem, např. Pytel kostí. Jinak souhlasím s názorem, že je velmi nevděčné ke knize, posuzovat jednotlivé díly samostatně, protože hodnocení je spíše nižší, než by bylo jako celek.

70%

Smoca
15.4.2005, 13:21
Kniha Temná věž II: Tři vyvolení   
PistolníkKNIHY

Před nedávnem jsem přečetl první díl Temné věže "Pistolník" a v těchto chvílích finišuji s dílem druhým "Tři Vyvolení". Zcela úmyslně jsem si ponechal hodnocení prvního dílu, až na tento moment. Již jsem přečetl poměrně dost knih od SK, ale většinou to bylo dříve a neodvažuji se je dnes s odstupem tolika let ohodnotit, protože má paměť není nekonečná, svět kolem mě se hnul a já se v něm také byl nucen udělat nějaký pohyb. Možná bych dnes věci viděl jinak. Zpět ke knize. Tato kniha je trochu jiná. Nemohu se zbavit pocitu, ale Pistolník je pro mě, jako pro další z nás, skutečně pouhou předmluvou ke skutečnému putování k Temné věži. Mám dokonce pocit, že i druhý díl stále ještě není úplně první kapitolou, ale opět jen dalším dílem předmluvy, byť skvělé předmluvy. Myslím, že Pistolník mohl být jednou z obšírnějších kapitol druhého dílu a dílo by na kvalitě a tempu spíše získalo. Ale pozor! Daleko nejvíce za poslední dobu mě Pistolník přinutil zapojit na plné obrátky mou fantazii. Bez mysli otevřené naprosto všemu se pouze velice těžko dal uchopit rozhovor Rolanda s Temným mužem nebo Orakulum, které málem dostalo Jakeho. SK se nesnažil vše popsat detailně, ale ponechal čtenáře jeho vlastním představám a strachu. V obecném porovnání s jinou tvorbou SK dávám prvnímu dílu Temné věže známku poměrně nízkou, ale jsem si dnes již jist, že u druhého dílu se bude zvyšovat.

60%

Smoca
7.4.2005, 16:05
Kniha Temná věž: Pistolník   
  1  /Celkem stran: 1
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Bylo to dobré a já říkám, díky
Čaroděj a Sklo - začátek
To be continued .....
"Gunslingers wanted"
Pistolník

1
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena