Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Petr Dušek
Temná věž se lepšíKNIHY

Konečně začínám chápat, co na té Temné věži lidi mají. Zatimco jednička byla stručně řečeno o ničem, druhé pokračování je konečně to pravé kingovské. Nevím, jestli je to tím, že se Tři vyvolení z podstatné části odehrávají v "našem světě" a méně už v tom Pistolníkově, který mě jaksi moc nebaví, nebo je dvojka jednoduše lepší. Globálně vzato se příběh této druhé knihy posune vlastně jen do té míry, že Roland opravdu pouze "nalezne" své tři vyvolené. (Snad jsem těm, kdo knihu ještě nečetli, neprozradil něco nečekaného :-) ). Není ji prostě možné brát jako běžný román s vyvrcholením děje na konci. O to zajímavější a napínavější jsou ovšem jednotlivé podpříběhy. Není to většinou sice nic hrůzostrašného jako byly některé Kingovy "klasické" horory, věřte mi však, že se při čtení Třech vyvolených nudit nebudete a stránky přečtete jak se říká jedním dechem. Doufejme, že i další pokračování ságy budou takto dobrá.

80%

Petr Dušek
16.12.2005, 22:51
Kniha Temná věž II: Tři vyvolení   
Může sto lidí udržet tajemstvíKNIHY

Dějištěm zatím posledního "netemnověžovského" románu Stephena Kinga se stalo prostředí jednotky D pennsylvánské státní policie (důvod proč tomu tak je, se dozvíte v doslovu knihy), takže kniha je jednou z mála, které se neodehrávají v autorově rodném Maine a čtenář se tentokrát musí obejít bez přímých narážek na jiné Kingovy knihy. Policisté před lety získali starý a nadmíru záhadný Buick, který se posléze stal jejich společným tajemstvím a jakousi bránou do jiného světa. Ačkoliv to v knize nikde nenajdete, osobně mám pocit, že se bohužel jedná o Rolandův svět. Bohužel proto, že spousta čtenářů už nepokládá Pistolníkův svět za nic abnormálního, takže pokud by se King rozhodl toto dílo "dovysvětlit" v některém z pokračování Temné věže, příběhu by to podle mě značně ubralo právě na té záhadnosti a tajuplnosti. Některé otázky je lepší nechat navždy otevřené. Ale to jsou jen mé spekulace - před námi je příběh Z Buicku 8 - sám o sobě.
Společně se synem zemřelého policisty se od jeho kolegů dozvídáme nejrůznější historky spojené právě s tou věcí, která většinu času spočívá v hale B zakrytá plachtou - to je vlastně samotná osa příběhu. King v sobě ani tentokrát nezapře brilantního i vtipného vypravěče, i když si zvolil zvláštní formu, ve které se střídají časová pásma tehdy a teď a ve které se především mění postava, která vypráví (aby to nebylo tak jednoduché, některé kapitolky jsou vyprávěny ve třetí osobě), takže čtenář může být zprvu lehce zmaten. Možná vám některé motivy budou připadat známé, ale podle mě je tento román originální, jak jen to bylo možné - jakýmsi Kingovým krédem je spojovat věci v nových souvislostech, což se i v tomto případě podařilo. Je mi jasné, že po čtyřiceti knihách se hledají rekvizity i zápletky daleko hůř. Do očí tu však bije jiná věc. Myslíte, že je možné, aby sto lidí dokázalo udržet tajemství? Já myslím, že toho nejsou schopni ani tři lidé. Ovšem pokud přijmete dejme tomu myšlenku města plného upírů, hřbitova, kde ožívají mrtvoly, nebo právě auta, které čas od času vychrlí nějakou tu zrůdičku, není asi přijmutí takové myšlenky nic extra těžkého. Ale co si budeme povídat - jako rekvizita reálného světa je to prostě poměrně naivní.
Ději románu tentokrát nechybí spád (tentokrát King šetřil papírem, román má necelých 300 stran, čímž může být přístupnější čtenářům, kteří se neradi prokousávají tisícistránkovými eposy), na čtenáře v něm čeká řada napínavých momentů (i když byly tu i díla mnohem napínavější), ale k tomu správnému čtenářskému strachu vám román zřejmě moc příčin nezadá. Můj celkový dojem je ovšem veskrze kladný (navzdory některým scénám ve finále, které na mě působily trochu křečovitě), čtení románu mě bavilo, což je u každé knihy to hlavní a nemám ani v nejmenším dojem, že by tímto dílem King střelil vedle, jako se mu to v minulosti u některých knih podařilo.
Překladu Ivana Němečka není více méně co vytknout (zavírám oči nad tím, jak v doslovu přeložil Holčičku, která měla ráda Toma Gordona - nikdo není dokonalý), díky za četné poznámky pod čarou, které podle mého dokazují, že překladatel dílo nepřekládá bezmyšlenkovitě, ale poctivě. Redakci ovšem ani tentokrát neuniklo několik tiskových chybek, což je trochu ostuda. Autor z grafické stránky poměrně vydařené obálky (tenkrát není přejatá z originálu, alespoň co vím) musí být přinejmenším barvoslepý - pravděpodobnějším vysvětlením je ale spíš to, že z knihy nepřečetl ani stránku.

80%

Petr Dušek
23.2.2004, 18:36
Kniha Z buicku 8   
Působivé kousky pana KingaKNIHY

Povídky Stephena Kinga jsou v našich zemích bohužel trochu opomíjeny a tak doufám, že sbírka "Všechno je definitivní" bude v Betě pověstnou první vlaštovkou a že záhy dojde i na dvě starší. Recenzovaná sbírka je poměrně čerstvým výtvorem pana Kinga, vyšla v roce 2002, ale z jiného hlediska zase tak čerstvým dílem není. Ze čtrnácti povídek se totiž nejméně polovina objevila v různých publikacích již dříve a některé povídky jsou dlouho známy dokonce i českému čtenáři.
Sbírka obsahuje povídky výborné, průměrné, ale bohužel, dle mého názoru také podprůměrné. Sám King v úvodu upřímně konstatuje, že se bavil pouze při psaní dvou povídek - "L. T. a jeho teorie domácích zvířat" a titulní povídky, což je na výsledku znát. Obě povídky překvapí svou originalitou, samozřejmostí je u Kinga tradiční lehkost podání v kombinaci s humorem - obě si tedy získaly i mojí oblibu. Na stejnou úroveň bych zařadil i další výbornou a drsnou povídku "Oběd v Gotham Café" či "Silniční virus míří na sever" - byť druhá zmíněná trochu ztrácí co do originálnosti, ale je prostě bezvadně strašidelná.
"Pitevní sál čtyři" je jak vystřižený z příběhů Alfreda Hitchcocka, takže pointou patrně nepřekvapí, zato však pobaví. "Pán v černém obleku" se mi jeví jakýmsi nedotaženým dojmem - o pointě se v tomto případě dá jen těžko mluvit, určitá nedotaženost mi vadila i v případě "Místnosti smrti" - což je dobrá povídka, ale napnutý čtenář by myslím neopovrhl rozvinutějším líčením útěku hrdiny, které je vlastně v nejlepším utnuto. "Sestřičky z Elurie" zaujmou myslím nejen fanoušky Temné věže - ten příběh stojí velmi dobře sám o sobě, uvážíme-li, že King byl při jeho psaní v podstatě dost svázán, aby nějakým způsobem nenarušil linii románové série.
Zmínil jsem, že sbírka obsahuje i podprůměrné momenty - třeba taková "Smrt Jack Hamiltona" na mě absolutně nezapůsobila, "1408", ač atraktivní motiv strašidelného hotelového pokoje, podle mého názoru se rovněž míjí účínkem - je příliš přeumělkovaná (údajně se má filmovat - divím se, že filmoví producenti nesáhnou po některé kvalitnější povídce, ale trh si patrně žádá takovéto produkty).
Velmi zajímavé jsou úvody, respektive doslovy, kde King vysvětluje okolnosti vzniku každého příběhu a které jenom potvrzují známou pravdu - ten chlap má jednoduše obrovskou fantazii a dokáže i s neoriginálním materiálem - ne-li přímo divy, tak alespoň působivé kousky.

70%

Petr Dušek
4.8.2003, 03:44
Kniha Všechno je definitivní   
Ani nudný, ani překvapivýFILMY

Film, kterému na Nově vymysleli český název "Zhubni!" patří k tomu lepšímu, co bylo podle Kingových předloh natočeno (ačkoliv producentem byla společnost pana Spellinga, k Beverly Hills 90210 měl film naštěstí daleko :-) ) . Zmínku si zaslouží určitě masky - přerod z tlouštíka v hubeňoura je opravdu zajímavý. Děj má sice výraznou pointu, když však shlédnete film do určité scény, patrně si ji bohužel dokážete domyslet sami, takže už není natolik překvapivá, jak bylo asi myšleno. Na druhou stranu nemohu ovšem příběhu vytknout ani přílišnou nudnost - důkazem může být třeba jen to, že přes pozdní noční hodinu mě film nedokázal uspat. Thinner se s největší pravděpodobností nikdy nestane nějakou kultovní záležitostí, patrně ve vás nezanechá ani žádný dlouhotrvající dojem. Pokud od něj nečekáte něco takového, asi se vám bude líbit.

70%

Petr Dušek
2.6.2002, 00:40
Film Kletba   
Klišovité pokračováníFILMY

Pokud si myslíte, že pro to, aby vzniklo pokračování filmu, musí ten první nejprve sklidit pořádnou dávku úspěchu a musí být i pokud možno s otevřeným koncem, potom vás stejně jako mě vyvede z omylu toto dílo. Hřbitov domácích zvířat II podle mě totiž nesplňuje ani jedno z výše uvedených kritérií. Řekl bych, že ačkoliv Hřbitov domácích zvířat byl opravdu kvalitní snímek, (nebál bych se ho dokonce ani zařadit mezi nejlepší přepisy Kingových děl) žádná senzace se v souvislosti s ním přesto nekonala a o nějakém otevřeném konci ani nemluvě.
Budiž, tvůrci si vznik pokračování nejspíš dokázali zdůvodnit. Bohužel se však už nedokázali odprostit od klišé, kterými se takové filmy vyznačují. Asi je nemá smysl ani jmenovat - originality ve Hřbitově II zkrátka moc nehledejte. Jediné, co jsem od filmu čekal, byly nějaké kvalitní vizuální efekty - musím ovšem říct, že ani z této stránky jsem nebyl příliš spokojen.
Závěr filmu pak spíše než hrůzu vzbuzuje ironický úsměv.

40%

Petr Dušek
21.2.2002, 18:54
Film Hřbitov domácích zvířat II   
  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6    Nejstarší /Celkem stran: 6
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Temná věž se lepší
Může sto lidí udržet tajemství
Působivé kousky pana Kinga
Ani nudný, ani překvapivý
Klišovité pokračování

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2020, Všechna práva vyhrazena