Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Petr Dušek
Akta KingFILMY

Myslím, že touto spoluprací se seriálem Akta X, se chtěl King víceméně jen pobavit. Smím-li nejprve zmínit pár svých postřehů o seriálu jako takovém, musím konstatovat, že vše podstatné a zajímavé se událo v první, či snad maximálně ještě ve druhé sérii. Většina prvních epizod byla opravdu skvělých a strašidelných, zatímco teď je většina dílů nudných a zmatených, často směřujících k jakési nepovedené, někdy možná nechtěné, komedii. (Tradiční zlozvyk americké nastavované kaše.)
Kvalit prvních dílů nedosahuje zdaleka bohužel ani epizoda Chinga. Neoriginální zápletka (kterou se mimochodem tvůrci patrně snažili obrátit ve svůj prospěch narážkou na Chuckyho) by mi ani tak nevadila, jen kdyby byla aspoň trochu originálně rozvíjena a ukončena. Právě závěr se mi prostě zdál nějaký takový odfláknutý. A když už nic jiného, čekal jsem trochu víc narážek na kingovské motivy. Zaregistroval jsem však jen jednu. V podstatě se dá však říct, že toto dílko nijak nepřekvapilo má očekávání.

40%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:24
Film Chinga   
Quicksilverovy příběhyFILMY

Povídky z Quicksilverovy dálnice by dobře zapadly mezi ty ze seriálů typu Příběhy ze záhrobí. Obě jsou nanejvýš o trochu víc než průměrné, do značné míry s nijak šokujícím rozuzlením, ale výborně natočené a s kvalitními hereckými výkony. Ačkoliv se mi filmy podle Barkera nikdy nelíbily (a myslím, že by mě moc neuchvátili ani jejich předlohy), musím přiznat, že Barkerův příspěvek v Quicksilverově dálnici je o poznání lepší než Kingův, (zřejmě by se víc líbil i celé Addamsovic famílii :-) ) byť oba dva jsou poměrně dobře předvídatelné.

70%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:23
Film Quicksilverova dálnice   
Hodnocení jednoho díluFILMY

Nevím, zda mám tento seriál vůbec právo hodnotit, když jsem z něj viděl všehovšudy jeden - tuším že druhý - díl. (Měl jsem tenkrát období, kdy mě absolutně nelákalo sledovat TV, tím víc ne pozdě po půlnoci.) Nemůžu bohužel ani srovnávat s Kubrickovou verzí, nicméně z onoho dílu mám dojem, že jde o moderně natočený seriál, který bude patrně dost věrně kopírovat výbornou předlohu (usuzuji také z počtu minut a vlastně i toho, že scénář napsal sám King). Pouhý jeden díl mi stačil k tomu, abych se přesvědčil o tom, co jsem si někde přečetl, totiž že za kvalitními hereckými výkony dospělých představitelů hodně pokulhává výkon Courtlanda Meada alias Dannyho. Takže osmi body hodnotím spíš díl, který jsem viděl. (Z toho co jsem slyšel od známých a přátel mám však takové tušení, že bych stejně obodoval i celý seriál.)

80%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:22
Film Osvícení   
Nuda, nuda, nudaFILMY

Trochu jsem se přemohl a poctivě jsem zhlédnul všech sedm asi padesátiminových dílů této televizní minisérie. A pocity? Tak předně - méně je někdy více - myslím, že na ztvárnění myšlenkové náplně seriálu by stačil nanejvýš tak dvouhodinový film. (Věřte mi, že třeba bez zbytečných a zdlouhavých hysterických proslovů ženy hlavního hrdiny bych se opravdu obešel). Jméno Stephena Kinga v titulcích nemusí být zkrátka vždycky zárukou dobré zábavy - tentokrát to byla totiž až na několik málo vyjímek (částečně napínavý útěk Williamse a spol. a pátrání po nich) dost nuda. Další pocit - příběh se až příliš okatě podobá tomu, co už King někdy napsal, v první řadě Žhářce. Vím, že to nebylo nevědomé - viz třeba přímá narážka na postavu ze Žhářky, nebo samotný fakt, že Harlana Williamse honí Dílna (v seriálu nazývaná jako Firma, což je ovšem záležitost překladu), ale přesto se nemohu zbavit dojmu, že dělat jakousi rozvleklou variaci na povedený román, který byl navíc v době vzniku minisérie už dávno převeden na filmové plátno, je spíš o penězích než o snaze vytvořit umělecky alespoň trochu cenné dílo. Obzvláště slabé mi připadaly dokonce i herecké výkony (opět až na hrstku vyjímek), o pointě příběhu ("pointa" je tedy možná v tomto případě honosné slovo) ani nemluvě. Nebudu jako vždycky nic prozrazovat, ale o co, že si po zhlédnutí posledního dílu řeknete něco ve smyslu "tak na tohle jsem čekal takovou dobu?!"?

K dabingu: Nechci nijak znevažovat práci dabérů, kteří se podíleli na tomto seriálu - upřímně řečeno už jsem z dřívějška na většinu těchto hlasů alergický, takže to bude asi důvod, proč se mi dabing vůbec nelíbil. Koneckonců by se však zřejmě nějaký kvalitní "umělecký" v tomto případě míjel účinkem.

30%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:20
Film Zlaté časy   
Upírská podívanáFILMY

Měl jsem možnost vidět obě verze tohoto filmu - sestříhanou i (zřejmě) kompletní minisérii. Drží se poměrně věrně předlohy až na úvodní a finální sekvence, kterými chtěl autor nejspíš celý příběh posunout někam jinam - ovšem co měly přesně znamenat, to jsem třeba já nepochopil. V sestříhané verzi zase nemusí být všechno jasné tomu, kdo nečetl knihu. Jinak jde o průměrně dobrou hororovou podívanou pro ty, kteří jsou už příliš znuděni donekonečna remakovaným Drákulou Brama Stokera, ale chtějí se dál nechat děsit upíry.

70%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:19
Film Salem's Lot   
Nejnovější    1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6    Nejstarší /Celkem stran: 6
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Akta King
Quicksilverovy příběhy
Hodnocení jednoho dílu
Nuda, nuda, nuda
Upírská podívaná

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2021, Všechna práva vyhrazena