Stephen.King.CS - 1. československý web krále moderního hororu
Petr Dušek
Záživná kulkaFILMY

Obvykle mě absolutně neberou "horory" o upírech, Frankensteinovi a vlkodlacích. Tohle bude ale asi ta pověstná vyjímka potrvrzující pravidlo. Pravda, při sledování Stříbrné kulky se asi nebudete před obrazovkou klepat strachem (i když nutno podotknout, že několik napínavých okamžiků film obsahuje), uvidíte ale překvapivě záživnou variaci na (alespoň pro mě) nepříliš záživné téma.

80%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:10
Film Stříbrná kulka   
Happyendová kukuřiceFILMY

Kdybych měl hodnotit film tak do poloviny, dal bych mu nejspíš plný počet. Přibližně do poloviny totiž poměrně věrně čerpá z povídky a řekl bych, že zachovává i tu její nádherně temnou atmosféru, na kterou si vzpomenete vždycky, když na konci léta procházíte sami kolem šumějícího pole kukuřice. Škoda, že konec filmu ho přibližuje k typickým americkým béčkům. Nic proti happyendům, ale i život je obvykle o něčem jiném.

60%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:09
Film Děti kukuřice   
Kreativní adaptaceFILMY

Výborný příklad kreativního převedení výborného románu na filmové plátno, který nepůsobí ani přinejmenším trapně, snad i díky jednotlivým hereckým výkonům v čele se Sissy Spacekovou.
Dabing: Existují (alespoň co vím) dvě různé dabingové verze. První byla vytvořena pro ČT a patří k těm nejlepším (výborné výkony Petry Hanzlíkové jako Carrie a Jany Preissové jako Carriiny matky). Pozdější druhý dabing pro Novu už je z těch tuctových.

100%

Petr Dušek
8.1.2002, 23:08
Film Carrie   
Takové "normální" čteníKNIHY

Na Kingovy poměry nezvykle útlá Holčička... není v porovnání s např. výborným Pytlem kostí opravdu nic moc. Bezmála do poloviny byla kniha alespoň pro mě vcelku nudným a v podstatě "normálním" čtením. Samotnému Kingovi by ale bylo patrně trochu trapné, aby napsal jen úplně obyčejný příběh, jak vystřižený třeba z nějakého článku černé kroniky, takže i tady najdeme momenty jeho pověstných výletů k hranicím reality. (Ačkoliv můžeme klidně pochybovat, zda je možné aby devítiletá dívenka dokázala přežít všechny ty nástrahy, které jí byly během jejího nechtěného dobrodružství postaveny do cesty, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je jediné, co proti tomu můžeme dělat). Je to ovšem také všechno, co dělá tuto knihu zajímavou. Možná by to mohla být vcelku dobrá povídka nebo novela, ale pro román mi zápletka připadá prostě trochu málo. Jeden z několika opravdu výborných okamžiků je, když se Trisha probudí uprostřed vyrytého kruhu - skvělý hororový moment - bohužel jich ovšem není zdaleka tolik, kolik by jste od pana Kinga čekali. Takže Stephene - snad to příště bude zase lepší!

60%

Petr Dušek
6.11.2001, 20:53
Kniha Holčička, která měla ráda Toma Gordona   
Elektronická JízdaKNIHY

Riding the Bullet. Novela, o kterou byl v době jejího vydání dokonce i v českých masmédiích nezvyklý zájem. Bohužel to bylo prakticky jenom kvůli formě elektronické knihy, v níž vyšla ještě před tištěnou podobou, což má být prý u slavného spisovatele jev dosud nevídaný. (A já doufám, že i zůstane). Počet prodaných "výtisků" dosáhl po několika dnech ohromujících čísel a některá internetová knihkupectví (mezi nimi i slavný Amazon) začala elektronickou knihu nabízet zadarmo místo původních 2,50 dolarů. Nedělají to však samozřejmě jen tak z hřejivého pocitu u srdce, protože pokud si chcete novelu přečíst, musíte nejprve stáhnout prohlížeč Glassbook Reader (uživatelé PC) nebo Acrobat Reader (uživatelé Macintoshů - ale funguje i pro PC, jak jsem zjistil, jelikož Glassbook se mi z nějakého záhadného důvodu nepodařilo spustit.)
Jak už jsem se trochu zmínil, doufám, že elektronické knihy budou vycházet pouze jako alternativa k těm papírovým. Věřte - není to nic moc pro oči, pročítat něco přes šedesát stránek z monitoru počítače. (zdarma nabízená verze pro Acrobat má mimochodem zablokovaná práva na tisk souboru). Že tu také trochu utrpí ta správná atmosféra, kterou při čtení obvykle musím mít, není snad ani třeba zmiňovat.
Příběh novely není špatný (a mám dokonce pocit, že bychom se brzy mohli dočkat filmové adaptace). Má všechny atributy, které čekáte od dobrého (dejme tomu hororového) Kinga. Napětí, relativně rychlý spád a děj zasazený do naprostro běžného prostředí. Zdá se mi však, že novele chybí výraznější pointa. Pořád jsem čekal, že přijde něco, co čtenáře opravdu "nakopne", ale bohužel. Až si tak začínám myslet, že King buď dopisoval Riding the Bullet ve spěchu, a nebo ho prostě vážně nic lepšího nenapadlo. Novela tak trochu zvláštně graduje někde ve své polovině. Nicméně za její přečtení nic nedáte. Tentokrát to může platit doslova.

70%

Petr Dušek
6.11.2001, 19:40
Kniha Jízda na Střele   
Nejnovější    1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6    Nejstarší /Celkem stran: 6
Podsekce
SERVIS
NOVINKY/ČLÁNKY
PŘIPRAVUJE SE
RECENZE
KOMENTÁŘE
HODNOCENÍ
ANKETY
TOP & DOWN!
 
Změň skin:  
Obsah
Záživná kulka
Happyendová kukuřice
Kreativní adaptace
Takové "normální" čtení
Elektronická Jízda

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
E-mail
Heslo
  r e g i s t r a c e
  p o m o c
Web si právě čte 1 člověk

Na tvorbě webu Stephen King CS/Horor Revue se můžete i spolupodílet pomocí článků a recenzí, které můžete jako registrovaný uživatel vkládat on-line. Další návrhy, náměty i kritiky posílejte na adresu STEPHENKING@WO.CZ
Informace o webu a tvůrcích

Copyright © Petr Dušek 1999-2021, Všechna práva vyhrazena